tercüme fiyatları nasıl belirlenir?

Günümüzde tercüme hizmeti almak isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de şüphesiz ki tercüme fiyatlarının nasıl belirlendiği konusudur. Bu yazımızda genel anlamda son müşteriye sunulan tercüme fiyatlarının nasıl belirlendiğine ilişkin bilgilendirici bir içerik hazırladık. Ülkemizde tercüme bürolarının sunmakta oldukları fiyat teklifleri, genellikle Dünya standartlarından farklı olarak karakter ölçümüne dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu alanda sunulan hizmetler konusunda Amerika ve Avrupa ülkeleri kelime bazlı olarak müşterilerine fiyat teklifi sunarken ülkemizde çeviriler genellikle 1000 karakter bazlı olarak ücretlendirilmektedir. Gelin ülkemizde 2016 yılında tercüme fiyatlarının nasıl belirlendiğine kısa bir göz atalım.

1000 karakter bazlı ücretlendirme nasıl yapılır?

Ülkemizde çeviri ücretleri yazımızın başında da sizlere belirtmiş olduğumuz gibi 1000 karakter bazlı olarak sunulmaktadır. Bu alanda hizmet almak isteyen bir müşteri, tercüme bürosuna 24.000 karakterlik bir çeviri ilettiğinde ilgili proje 24 adet olarak kabul edilmektedir. 1000 karakterlik birim fiyat, 24 ile çarpılıp K.D.V. eklendikten sonra müşteriye iletilmektedir. Bu alanda ülkemizde tercüme bürolarının uygulamakta oldukları fiyat belirleme sistemleri bu şekildedir.

Ülkemizde tercüme bürolarının sunmakta oldukları fiyatları etkileyen bir diğer unsurlardan birisi de projenin teknik terminolojisidir. Bu alanda bir köprünün inşa projesi için sunulan fiyat teklifi ile klasik bir mail yazışması için uygulanmakta olan fiyatlar farklılık gösterebilmektedir. Bu alanda teknik, tıbbi, edebi, finans tercümeleri gibi birçok farklı alana ayrılan bu alanda çeviri ücretlerinin farklılık göstermesine aracılık etmeye devam etmektedir.

Tercüme hizmetlerinin fiyatlarının belirlenmesinde etmen olan bir diğer faktör ise; çeviri projelerinin teslim süresidir. Örneğin, bazı durumlarda 100.000 karakterlik bir projenin 1 güne teslim edilmesi istenmekte ve özel bir ekip kurma zorunluluğundan dolayı tercüme fiyatlarının artış göstermesine sebebiyet vermektedir.

Ülkemizde ki tercüme hizmetleri alanında gelecek günlerde ki yazılarımızda sizleri ayrıntılı olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz. Dora Dil Hizmetleri ailesi olarak sunmakta olduğumuz 1000 karakter çeviri fiyatlarına https://www.doratercume.com/tercume-fiyatlari/ sayfamıza göz atarak ulaşabilirsiniz. İngilizce’den Endonezce’ye kadar bir çok dilde fiyatlarımızı net bir şekilde sizlere sunmaya devam etmekteyiz.

Share
This