Tercüme Bürolarındaki Gelişim

Ülkemizde yapılan yatırımlar ve yetiştirilen elemanlarla her geçen tercüme sektöründe bize düşen pay biraz daha arttırılıyor. Ekonomi açısından da turizm açısında da hatta siyasi açıdan da büyük önem taşıyan tercüme sektöründen bu şekilde yararlanarak çok daha fazla pay elde etmemiz tabi ki de sektörle beraber ülke gelişmesine de katkı sağlayan faktörlerden biri olarak gösteriliyor. Tüm bunların yanında ülkemizde tercüme sektörünün yürütüldüğü alanlar olan tercüme bürolarında da her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. En son 2015 yılında açıklanan verilere göre bu alanda yapılan yatırımların karşılık bulduğu ve tercüme bürolarının sayısının bir hayli artış gösterdiği ortaya çıkmıştı. Bununla beraber tam zamanlı yani tam anlamı ile profesyonel çalışan tercüme bürolarının da sayısında artış yaşanmış ve sektöre büyük katkı getirilmişti.

2016 yılında geldiğimiz şu noktaya kadar da bu gelişimin devam ettiği kesin. Zira tercüme bürolarında ki sayı artışa bile bakmamız bu alanda yapılan yatırımların nasıl etki yarattığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Tüm bunların yanında tabi ki sayı artışı tercüme bürolarının tam anlamı ile kaliteli işler ortaya koyduğunu da göstermiyor.

Bu durumda iş birazda tercümanların eğitiminde ve yetiştirilmesinde bitiyor. Hal böyle olunca hem tercüme bürolarının hem de bunun için açılmış olan okulların sayısında artış yaşanması ve yapılan yatırımların arttırılması gerekiyor. Son zamanlarda açılan okullarla bu durumun net bir şekilde gerçekleştirildiğini söylememiz mümkün. Sonuç olarak eğer bu şekilde devam edecek olursa ülkemiz için tercüme sektörü büyük bir önem kazanmış ve büyük yatırımlar yapılmış bir sektör olarak nitelendirilebilecek. Böylece Pazar payından çok daha büyük bir dilim alma şansımız olacak.

Share
This

Post a comment