Acil Çeviri Hizmetlerine Genel Bakış

Acil dediğimizde hepimizin bildiği gibi aklımıza hızlı ve kalitesiz işlemler gelmektedir. Bu yazımızda ülkemizde sunulmakta olan acil çeviri hizmetleri ile ilgili bilinmeyen konuları sizlere açıklamak istiyoruz. Ülkemizde sunulmakta olan tercüme hizmetlerinde acil tercüme hizmetleri büyük bir pay almaktadır. Bu alanda sunulmakta olan acil çeviri çözümlerinin genel yapısına göz attığımızda, acil çeviri hizmetlerinde yanlış bilinen bir çok unsur olduğunu gözlemlemekteyiz. Özellikle acil çeviri işlemlerine tabi olan belgeler konusunda dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmakta olup, acil tercüme hizmetleri kapsamıonda resmi evraklar ( kimlik, diploma, transktipt tercümesi vb.) gibi belgelerin tercüme işlemleri yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Özellikle hızlı bir şekilde çeviri işlemine tabi tutulabilen kısa ve resmi belgelerin çevirisinde tercih edilen acil tercüme çözümlerinde yanlış bilinenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Acil tercüme hizmetleri ile ilgili yanlış bilinenler

Acil tercüme hizmetleri konusunda ülkemizde yanlış bilinen tüm konular aşağıdaki gibi özetlenebilir.

  1. Acil tercüme hizmetleri genellikle gün içerisinde hızlı bir şekilde tercüme işlemine tabi tutulabilecek olan belge türlerine uygulanan bir işlemdir. Bu nedenle web sitesi tercümesi, teknik tez tercümesi, kalın şirket katalogları gibi belge türlerinde uygulamak tercüme kalitesinin düşmesine aracılık etmektedir.
  2.  Ülkemizde ki büyük boyutlu acil çeviri işlemlerinde genellikle 2 ve daha fazla tercüman ataması gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden stabil bir teknik terminoloji sağlanması zor olsa da başarılabilmekte, ancak acil olarak gerçekleştirilen bir işlem olduğundan zaman zaman terminolojik uyumsuzluklar ile karşılaşılabilmektedir.
  3. Acil tercüme hizmetleri tüm tercüme türlerinde uygulamak için uygun bir çözüm değildir. Örneğin tıbbi tercüme, teknik tercüme gibi alanlarda acil etiketinin kullanılması, çevirilerin kalitesine direkt olarak yansımakta ve kalitenini azalmasına sebebiyet vermektedir.

Ülkemizde acil tercüme hizmetleri ile ilgili yanlış bilinen gerçekleri sizlere aktardığımız bu yazımızda sektör hakkında ayrınıtlı bilgiler sunduk. Gelecek günlerde sizlerle paylaşacak olduğumuz yazılarımızda sizleri ayrıntılı olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Share
This