Acil Tercüme Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Acil tercüme hizmetleri Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de tercüme büroları tarafından yoğun bir şekilde sunulan hizmetlerden birisi olarak gözler önüne gelmektedir. Bu alanda sunulmakta olan hizmetler genellikle gün içerisinde teslim edilen belge türlerinde sunulmakta olup, öte yandan şirket sözleşmeleri gibi belge türlerinde de acil tercüme hizmetlerinin sunulmakta olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Acil tercüme hizmeti genellikle sürekli olarak hızlanan iletişimin bir sonucu olarak iş teslimlerinin hızlanması ile oluşmuş bir tercüme türüdür.

Bir çok dilde sunulabilen acil tercüme hizmetleri teknik, tıbbi, hukuki ve akademik tercüme hizmeti gibi birçok alanda sunulmaya devam edilmektedir. Tercüme hizmetleri alanında sunulmakta olan çözümlerin ana parçalarından birisi olan acil tercüme hizmetleri ile ilgili olarak merak edilen ana konulardan birisi de acil tercüme hizmetlerinin fiyatlandırılmasıdır. Bu alanda acil tercüme hizmetlerinin fiyatlandırılmasında etkili olan faktörleri bu yazımızda sizlere aktarmak istiyoruz.

Acil tercüme çözümleri genel açıklaması ile hepimizin bildiği gibi çeviri hizmetinin planlanandan daha erken bir sürede tamamlanıp teslim edilmesine verilen genel adlardan biridir. Bu alanda sunulmakta olan hizmetlerin genel yapılarına göz attığımızda bir çok açıdan teslim süresinin %50’ye varan oranlarda düşürüldüğünü açıkça ifade edebiliriz. Acil tercüme hizmetlerinde fiyatlama yaparken etmen olan faktörlere kısa bir göz attığımızda, proje teslim tarihinde ki kısalma, projenin terminolojik yapısına göre çeviri zorluğu gibi birçok faktör etmen olarak rol oynamaktadır.

Acil tercüme hizmetleri alanında diğer tercüme türlerinde olduğu gibi fiyatlama yapan tercüme büroları, net tercüme fiyatına ek olarak acil tercüme bedeli talep etmektedir. Bu noktada bazı projelerde gece ofis içinde proje yetiştimek için alabilen tercüme büroları acil çeviri işlemlerinde ek ücretlendirme yapabilmektedirler. Gelecek günlerde sizlerle paylaşacak olduğumuz yazılarımızda acil tercüme hizmetleri ile ilgili güncel bilgileri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Share
This