acil tercüme

Bu yazımızda bir çok kişi tarafından merak konusu olan acil tercüme hizmetleri ve diğer tercüme türlerinden farklarını irdelemek istiyoruz. Bildiğiniz gibi içinde bulunduğumuz 2017 yılında teknolojinin de hızlı ilerlemesi ile birlikte birçok tercüme bürosu acil çeviri hizmeti sunmaya devam etmekte. Gelinen noktada tercüme bürolarına gelen işler arasında en az %30’luk bölümü oluşturan acil tercüme hizmetleri ile ilgili en çok merak edilen konuları sizlere aktarmak istiyoruz.

Acil Tercüme Kapsamına Giren Belge Türleri Nelerdir?

Acil tercüme hizmetleri genel itibari ile bir belgenin planlanan süreden daha hızlı bir şekilde çevirisinin tamamlanmasına verilen addır. Günümüzde acil tercüme hizmeti olarak nitelendirilen belge türlerinin bir çoğunun acil çeviri kapsamına girmemesi gereken belge türlerinden olduğunu açıkça ifade etmek isteriz. Nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı gibi matbu evraklar hızlı ve kolay bir şekilde tercüme edilebilmekte. Bu yüzden bu türde ki evrakların hatasız bir şekilde tercüme edilmesi çok basit olmakta.

Acil tercüme kapsamında değerlendirilmemesi gereken belge türleri ise web sitesi tercümeleri, teknik, hukuki gibi tercüme türleridir. Bu alanda yapılacak olan küçük bir hataya bile yer olmadığından acil tercüme kapsamında işlem yapılması çok doğru olmayacaktır.

Acil Tercüme Fiyatları Diğer Çeviri Türlerine Göre Farklı Mıdır?

Acil tercüme fiyatları tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de firmadan firmaya farklılık gösterebilmektedir. Gün içerinde hızlı bir şekilde işleme alınıp tercüme edilebilecek olan belgelerde bazı tercüme büroları ekstra ücret talep edebilirken, bazı çeviri firmaları ise bu alanda müşterilerinden acil tercüme ücreti talep etmemektedir. Acil tercüme fiyat farkları ise genel olarak diğer belge türlerine kıyasla yüzde 30 daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Acil tercüme hizmetleri ile ilgili olarak gelecek günlerde ki makalelerimiz de sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Share
This

Post a comment