tercüme bütçesi

Ülkemizin konumundan ve ticari anlaşmalarından dolayı tercüme sektörünün büyük önem kazandığını söylemek lazım geliyor. Gerek Ortadoğu’da yaşanan kaos ortamı için gerekse de siyaset harici ticari anlaşmalar için ülkemizin kilit rol oynaması, ve tabi tüm bu alanlar için iletişiminde tercüme sektörüyle sağlanması ülkemizde sektörün daha büyük oranda ilgi görmesine neden olmaya başladı. Artan bu ihtiyaç ve önem ise artık yavaş yavaş rakamsal olarak da verilere yansımaya başladı.

Son açıklanan verilere göre yaklaşık olarak 200 milyon dolar gibi bir bütçe elde edildiği bilgisi verdi. Yani bir anlamda tercüme sektörünün ülkemiz açısından değerlendirildiğinde 200 milyon gibi bir değere ulaştığını söylemek mümkün hale geldi.Durum bundan ibaret olunca akıllara ilk gelen soru ise bu bütçenin ekonomimi nasıl etkilediği. Yani olumlu bir etki olduğu kesin ama ne oranda bir etkiden bahsediyoruz. İşte bu noktada da otoritelerin yaptıkları açıklamaların oldukça olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Zira sektörde önde gelen isimlerin ve tercüme bürolarının yaptıkları açıklamalara göre bu şekilde devam ederse ülkemiz için ekonomiye en büyük katkıları sağlayacak olan sektörlerden birisi de tercüme sektörü olacak. Her ne kadar şu seviyede istenen düzeylere henüz ulaşılamamış olsa da büyük bir patlamanın olduğunu da söylemek mümkün. Yakın zamanda bunun etkilerinin ekonomimize de yansıyacağı da bir gerçek.

Share
This