Bilişim Firmaları Ve Tercüme Hİzmetleri

Bilişim sektörü günümüzde son dönemin en büyük ivme yakalayan sektörlerinden birisidir. Bu alanda her geçen gün gelişim göstermeye devam eden bilişim sektörü web tasarım, grafik tasarım, yazılım ve IT gibi birçok alanda büyümeye devam etmektedir. Dünya genelinde bilişim sistemlerinin merkezi kabul edilen Amerika’dan başlayan trendler ile Dünya’da 7’den 77’ye herkesin ihtiyacı olan çözümleri sunan bilişim sektörü geleceğe umutla bakmaya devam ediyor. Ülkemizde ve Dünya genelinde bilişim firmaları üretmiş oldukları web sitesi, yazılım, uygulama gibi birçok ürünlerin lokalizasyon işlemleri için tercüme firmaları ile çözüm ortaklığı yoluna gitmektedirler.

Genel olarak baktığımızda bilişim sistemlerinin son ürünü olan internet sitesi, yazılım ve uygulama gibi alanlarda diğer ülkelerde kullanılabilirlik açısından oldukça önemli olan tercüme hizmetleri, günümüzde bilişim firmaları için hayati bir konuma gelmiş durumdadır. Bilişim sektöründe en fazla tercüme hizmetine ihtiyaç duyulan alanları genel olarak aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Bilişim Sektöründe Tercüme İhtiyacı Hisseden Alanlar

Bilişim sektöründe tercüme lokalizasyon ihtiyacı doğan alanları aşağıdaki gibi özetleyebilmemiz mümkündür.

  • Web tasarım ve internet sitesi tasarımı yapan firmalar büyük oranda internet sitelerini diğer Dünya ülkelerine açabilmek için tercüme hizmetlerine ihtiyaç duymaktadırlar.
  • Yazılım firmaları oluşturmuş oldukları yazılımları lokalize ederek, ürünlerinin diğer dillerde kullanılmasını sağlamaktadır. Burada yazılım için özel dosyalarda yapılan düzenlemeler ile kolayca lokalizasyon işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
  • Bilişim sektöründe tercüme hizmet ihtiyacı duymakta olan bir diğer iş kolu ise uygulama geliştirici firmalardır. Bu alanda Google Play Store ve Apple Store için geliştirilen uygulamaların diğer dillere tercüme işlemi yapılarak, uygulamanın global bazda kullanılması sağlanmaktadır.

Bilişim firmaları ve bilişim sektörü için tercüme hizmetlerinin önemini bu yazımızda bir araya getirdik. Gelecek günlerde ki yazılarımızda teknoloji hizmetlerinin tercüme sektörüne olan yansımalarını sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Share
This

Post a comment