Ücretli Çeviri Yapmak İstiyorum

Ücretli çeviri yapmak istiyorum sözünü günümüzde hayatında en az bir kez dillendiren bir çok kişi mevcut. Bu yazımızda ücretli çeviri yapmak istiyorum diyenlerin dikkat etmesi gerekenleri ve bu alanda yola nereden başlamalarına gerekenlerden oluşan bir içerik oluşturmak istedik. Günümüzde bildiğiniz gibi tercüme hizmetleri tercüme büroları tarafından sunulmaya devam edilmekte. Bu noktada kurum bünyesinde tam zamanlı tercüman istihdam eden bürolar olduğu kadar, freelance ve evden çalışan tercümanlar da tercih edilmektedir. Özellikle Çince, Korece ve Japonca gibi bürolara gelen telebin yoğunluğu tam zamanlı tercüman istihdam yetmeyen dillerde çeviri ihtiyaçları freelance tercümanlar aracılığı ile karşılanmalıdır. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan ücretli tercüme yapmak için dikkat etmeniz gereken konulara göz atalım. (daha&helliip;)

tercüme bürosu iş ilanları

Bu yazımızda tercümanlık faaliyetlerine yeni başlayanlar için rehber niteliğinde bir yazı hazırlamak istedik. Bildiğiniz gibi tercümanlık mesleğine yeni adım atan herkes iş bulma konusunda neler yapabileceğini bilmemektedir. Tercüme bürosu iş ilanları takibi konusunda kullanabileceğiniz kanalları ve önerilerimizi bu yazımızda sizler için bir araya getirmeye çalışacağız. (daha&helliip;)

En Çok Tercih Edilen Yeminli Tercüme Dilleri

Yeminli tercüme hizmetleri hepimizin de bildiği gibi günümüzde tercüme sektörünün omurgasını oluşturan tercüme türlerinden birisidir. Bu yazımızda ülkemizde en çok tercih edilen yeminli tercüme dillerini ve bu dillerde hizmet sunulan belge türlerini sizler için bir araya getirmek istiyoruz.

Yeminli tercüme işlemleri genellikle resmi belge niteliği taşıyan belge türlerinde geçerli olan yeminli tercüman imza ve kaşesini içeren belge türlerinde uygulanmaktadır. Ülkemizde Dünya’nın tüm dillerinde yeminli tercüme işlemi yürütülebildiği gibi genellikle diğer Dünya dillerinden Türkçe tercüme diline yeminli tercüme talebi gelmektedir. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan en çok yeminli tercüme talebi olan dillere kısa bir göz atalım.

İngilizce Yeminli Tercüme

İngilizce dilinden tercüme hizmeti hepimizin de bildiği gibi Dünya genelinde ve ülkemizde en çok tercih edilen dillerden birisi olarak gözler önüne gelmekte. Bu alanda tıbbi, hukuki, teknik tercüme gibi tercüme türlerine ek olarak; yeminli tercüme hizmetlerinde de en çok İngilizce dilinin hakim olduğunu ifade edebiliriz. İngilizce yeminli tercüme hizmetine ihtiyaç duyulan belge türleri ise ticaret sicil gazeteleri, şirket sözleşmeler, oturma izni belgeleri gibi evrak türleridir.

ingilizce yeminli tercümeAlmanca Yeminli Tercüme

İngilizce’nin ardından müşteriler tarafından en yoğun bir şekilde yeminli tercüme talebi gelen dillerden birisinin de Almanca olduğunu ifade edebiliriz. Bu bağlamda Almanya’da yaşayan Türk nüfusunun yoğunluğundan kaynaklı olarak Almanca dilinde yoğun bir şekilde yeminli tercüme hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Almanca yeminli tercümeihtiyacı duyulan belge türleri ise mahkeme dosyaları, banka hesap ekstreleri, vize evrakları gibi belge türleri olduğunu ifade edebiliriz.

almanca yeminli tercümeİngilizce ve Almanca dilinde yapılan yeminli tercümelere ek olarak; İtalyanca, Fransızca, Arapça, Çince ve Japonca gibi dillerde de yoğun bir şekilde yeminli tercüme ihtiyacı doğmaya devam etmektedir.

Matbu Evrak Tercümesinde Mijanpajın Önemi

Günümüzde tercüme bürolarına birçok belge türünde çeviri işi gelmektedir. Kitaplar, kataloglar, firma formaları gibi evraklara ek olarak; pasaport, evlilik cüzdanı, ikametgah belgesi gibi belge türlerinde de tercüme büroları yoğun bir şekilde tercüme işlemi sunmaktadırlar. Tercüme hizmetleri her yazımızda da belirttiğimiz gibi belge türlerine göre değişken standartlara sahip olduğundan matbu evraklara uygulanan çeviri projesi diğer belge türlerine göre farklılık göstermektedir. (daha&helliip;)

acil tercüme

Bu yazımızda bir çok kişi tarafından merak konusu olan acil tercüme hizmetleri ve diğer tercüme türlerinden farklarını irdelemek istiyoruz. Bildiğiniz gibi içinde bulunduğumuz 2017 yılında teknolojinin de hızlı ilerlemesi ile birlikte birçok tercüme bürosu acil çeviri hizmeti sunmaya devam etmekte. Gelinen noktada tercüme bürolarına gelen işler arasında en az %30’luk bölümü oluşturan acil tercüme hizmetleri ile ilgili en çok merak edilen konuları sizlere aktarmak istiyoruz. (daha&helliip;)

kaliteli-tercume-hizmeti-sunmak-neden-onemlidir

Tercüme hizmeti denildiğinde ne yazık ki ülkemizde herkesin aklına gelen ilk sorulardan birisi kalite faktörü. Bu yazımızda herkes tarafından oldukça fazla merak edilen tercüme hizmetlerinde kalite ve kaliteyi etkileyen unsurlar konusunda sizlere kısa ve bilgilendirici bir içerik hazırlamak istedik. (daha&helliip;)

apostilli tercüme işlemleri

Tercüme sektörünün, özellikle de yeminli tercüme işlemlerinin olmazsa olmazları arasında hepimizin bildiği gibi apostil işlemleri gelmektedir. Genel olarak Apostil Tasdikli tercüme olarak adlandırılan bu işlemler ile ilgili en çok merak edilen konuları bu yazımızda sizler için bir araya getiriyoruz.

(daha&helliip;)

ardıl tercüme

Ardıl tercüme hizmetleri yazılı ve sözlü olarak ikiye ayrılan sözlü tercüme hizmetlerinin alt kollarından birisidir. Bu alanda günümüzde özellikle firmalar ve iş adamları yoğun bir şekilde ardıl tercüme hizmet talebinde bulunmaya devam etmektedirler. Bu yazımızda ardıl tercüme hizmeti alırken, dikkat etmeniz gereken birçok noktayı sizler için bir araya getirmeye devam ediyoruz.

(daha&helliip;)

teknik tercüme önemi

Teknik tercüme günümüzde firmalar tarafından yoğun bir şekilde tercih edilen hizmet türlerinden birisi olarak gözler önüne gelmektedir. Bu alanda sunulan hizmetler konusunda bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken birçok hususu bu yazımızda kaleme alıyoruz. Köprü, yol, baraj yapım şemalarından, makina üretim prosesine kadar bir çok belge türünü kapsayan teknik tercüme tanımı günümüzde firmalar tarafından en çok tercih edilen tercüme türlerinden birisi olarak gözler önüne gelmektedir.

(daha&helliip;)

web sitesi tercümesi

İnternet siteleri günümüzde şirketler ve bireyler için olmazsa olmaz iletişim araçları arasında yer almaya devam etmekte. Bu noktada birçok şirket müşterilerine ulaşmada ve müşterilerine şirketlerini tanıtmada en etkin bir şekilde internet sitesi kullanmaya devam etmektedirler. Günümüzde hemen hemen hangi iş kolu olursa olsun, mutlak suretle şirket kuruluşundan itibaren bir internet sitesi tasarlamaya başlamaktadırlar. Bu yazımızda web sitesi tercüme işlemlerinin günümüzde şirketler için önemini ele alıyoruz.

(daha&helliip;)