Çeviri metinlerinde müşteri teslimatı

Bu yazımızda tercüme işlemi tamamlanan metinlerin müşteriye teslimatı ile ilgili sizleri bilgilendirek istiyoruz. Bildiğiniz gibi çeviri bürolarına gelen tercüme metinleri birçok açıdan pdf, xls, doc gibi formatlarda gelmektedir. Bu noktada tercüme edilen dosyanın birebir teslimatının yapılabilmesi oldukça önem kazanmaya devam etmektedir. Özellikle katalog tercümeleri ve web sitesi tercümeleri gibi birçok farklı tercüme türünde dosya teslimatlarının kaliteli ve uygun bir şekilde yapılması, müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir.

Günümüzde birçok tercüme bürosu, çeviri işlemi tamamlanan metinleri Microsoft word formatında teslim etmektedir. Genel olarak baktığımızda bu durum birçok müşteriyi memniyetsiz bir hale getirmektedir. Tercüme hizmeti alan müşterilerin verdikleri dosya formatlarını birebir aynı şekilde almak istemeleri son derece doğal bir olgudur. Bu bağlamda, müşterilerine kaliteli hizmet sunmak isteyen tercüme büroları müşterilerine birebir formatta teslimat yapmak adına, tercümanlarından aynı formatta teslimler yapmalarını talep etmektedirler. Bu alanda yürütülen bu sistem baştan aşağı yanlış bir uygulamadır.

Tercüme belgelerinin doğru bir şekilde teslimatının yürütülebilmesi için bu alanda sunulan tercüme hizmetlerinde proje koordinatörü, tercüman ve grafiker görevlendirilmektedir. Grafiker maliyetlerinden kaçınmak için belgelerin son halinin güzenlenmesinin terücmanlara bırakılması birçok anlamda işlerin kalitesinin düşmesine yol açmaktadır. Müşteri memnuniyetsizliğine yol açmamak adına bu alanda faaliyet yürütmekte olan firmaların kaliteli bir hizmet sunmak için tercümanlara ek olarak, grafiker istihdam etmeleri zorunlu bir hale gelmiştir. Yıllardır edinmiş olduğumuz tecrübeler ışığında kaliteli bir tercüme hizmeti sunabilmek adına, tercüme bürosu içerisinde iyi bir grafiker bulundurmak müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemli bir unsurdur.

Kaliteli tercüme hizmeti sunabilmek adına dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi olan birebir dosya teslimatı konusunda dikkat edilmesi gereken konuları bu yazımızda sizler için bir araya getirdik. Gelecek günlerde yazacak olduğumuz yazılarımızda sizler için tercüme sektörünün ince noktalarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Share
This

Post a comment