Çeviri Yaptırmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tercüme hizmetleri hepimizin bildiği gibi günümüzde oldukça geniş bir talep yelpazesine sahip hizmet türlerinden birisidir. Bu alanda tercüme büroları her gün binlerce karakterlik tercüme hizmeti sunabilmektediler. Bu yazımızda ülkemizde tercüme hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken hususlar konusuna değinmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi tercüme sektörü, firmalar arasında yaşanan rekabetin bir sonucu olarak günden güne gelişmekte ve sektöre her gün yeni birçok firma dahil olmaktadır. Bu alanda tercüme hizmeti almak isteyen müşterilerin dikkat etmeleri gereken bir çok konu bulunmakta olup, dilerseniz dikkat edilmesi gereken noktalara hep birlikte göz atalım.

Tercüme hizmetleri genel olarak bakıldığında büyük bir oranda tecrübe ve deneyim gerektiren bir sektördür. Bu alanda alınacak olan hizmetlerde kalite anlayışının iyi bir şekilde belirtilmiş ve oturtulmuş olması birçok açıdan önemli olmaktadır. Kalite standartları oturtulmuş olan firma ile çalışmak hep tercüme projelerinizin seyrinin iyi bir şekilde oturmasına hemde kaliteli bir hizmet alabilmenize aracılık edecektir. Tercüme hizmeti alacak olduğunuz durumlarda tercüme bürosuna yöneltmeniz gereken soruları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Çalışacak olduğunuz tercüme bürosuna mutlak suretle referanslarını sormalısınız. Bu alanda çalışmış oldukları kişiler yada firmaların bir kaçından referans talep etmeniz kaliteli bir çeviri hizmeti alabilmenize aracılık edecek bir olgudur.
  • Çevirisi süreciniz ile ilgili ayrıntılı bilgi talep etmeniz oldukça önemlidir. Bu alanda sunulmakta olan hzmetlerin kalitelerinin belirli bir stabil düzeye oturtulması gibi birçok unsur için gerekli olan bir yöntemdir.
  • Çevirisiniz teslim tarihi ile ilgili net bilgiler talep edin. Bu alanda olası geçikmelerin yaşanabilecek olduğu durumlar için bir planınız olması için proje onayından önce mutlaka bu bilgiyi talep edin.

Ülkemizde tercüme hizmeti alacak olduğunuz durumlarda dikkat etmeniz gereken noktalar bu şekildedir. Gelecek günlerde ki yazılarımızda sizleri konu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Share
This