çince tercüme

Türkiye ve Çin arasında ticari, kültürel ilişkiler gün geçtikçe artmaktadır. Bu anlamda sürekli olarak Çince tercüme hizmetlerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Şirketler Çin’de ticari ve ekonomik ilişkiler kurdukları şirketlerle özellikle onların anadilinde iletişim kurmaya ise dikkat etmektedir. Nitekim bu doğrudan ticari anlaşmalarınızı ve ticaretinizi de etkilemektedir. Çince konuşarak anlaşmalar ve pazarlık yapmak ticari olarak da karlılığı arttıran bir etkendir. Bu önemsenmesi gereken bir şeydir, nitekim dünyanın süper gücü olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Çin, siyasi ve ekonomik olarak oldukça gelişmiş ve gelişiyor bulunmaktadır.

 

Çince artık geleceğin ekonomik dili olmuş durumdadır. Son 15-20 yıldır Türkiye ile Çin arasındaki ticari kapasite giderek artmaktadır. Üstelik bunun yanında Fakat Çin’in ekonomisinin daha da iyiye gitmesi daha büyük pazarlar açması ve Çin’deki ucuz iş gücünün değerlendirilmek istenmesi Türkiye’deki birçok büyük üretici firmanın da fabrikalarını Çin’e taşımasına neden oldu. Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde Çince bilen elemana ihtiyaç, dil öğrenimine yüksek ölçüde yön vermiş oldu. Öte yandan Çince de dünyanın en zor dillerinden bir tanesi. Latin alfabesi ile yazılan bir dil bilenler için ise çok daha zor anlamadı. Çince de sadece hayatta kullanılan hece sayısı 3000 ile 5000 arasında değişiyor. Üstelik ses tonlamalarıyla ilgili en küçük bir farklılık da yanlış anlamalara yol açabiliyor.

Çince tercümenin bu zorluğu ise bunu yapabilecek kişi sayısını önemli ölçüde azaltıyor Üstelik ekonomik ve kültürel yapısını bilmeyi de zorunlu hale getiriyor. En küçük bir yanlış anlamanın bile büyük sorunlara yol açabileceği ve aynı zamanda bu işi yapabilecek kişi sayısının da oldukça az olması ise, az olan bu şeyi oldukça değerli hale getiriyor. Dolayısıyla ister istemez arz talep dengesi gereği Çince tercüme diğerlerine göre oldukça pahalı bir hale geliyor. Ancak bu pek de yadırganacak bir durum değil, nitekim tercüme için yaralandığımız insanlar yıllarını bu dili çok iyi öğrenebilmek için harcıyor ve emek veriyorlar. Üstelik sadece zaman maliyeti olarak değil, maddi olarak da bir külfeti olduğunu anlamak ve bilmek de zor değil Çince öğrenmenin. Nitekim dili öğretecek iyi bir hoca bulmak da en az iyi bir tercüman bulmak kadar zor olsa gerek.

Share
This

Post a comment