Ders Almadan İngilizce Öğrenmek

Günümüzde İngilizce’nin önemini kavramayan yoktur galiba. Öyle ki hayatımızın neredeyse bütün ayrıntıları İngilizce kelimelerle doldu taştı, iş başvurularında ilk şart İngilizce daha sonra diğer özellikler gelmeye başladı hatta İngilizce bile yetmez oldu şirketler neredeyse İngilizceyi zaten herkes biliyor diye düşünüp ekstra diller de bilen kimselere öncelik vermeye başladı. Artık başarılı bir öğrenim hayatı geçirmiş işi bilen kalifiye eleman yerine İngilizce tercüme yapabilen, İngilizce konuşabilen ve İngilizce anlayabilen kimseler bir adım daha önde sayılmaya başladı.

İngilizce öğrenmek hakkında sizde bir şeyler yapmak istiyorsanız öncelikle kendinizi buna göre programlayıp İngilizce ye karşı ön yargılarınızı ortadan kaldırmanız gerekir. Bir anlamda İngilizceyi hayatınıza entegre etmeli bilinç altınızı buna yönlendirmelisiniz. Tabi ki kendi dilinize olan saygınızı yitirmeden kendi dilinizin önemimi unutmadan bunları yapmalısınız her ne kadar İngilizce şart olsa da insan kendi özünden vazgeçmemeli ona olan bağlılığını da yitirmemelidir.

İngilizceyi hayatınıza entegre edebilmek için İngilizce öğrenebilmek için öncelikle film izlerken alt yazılı filmleri tercih edin yani filmi kendi dilinde izleyerek alt yazılardan kelimelerin karşılıklarını kavramak daha kolay olacaktır yanınızda da bir adet Türkçe- İngilizce sözlük olsun gerektiğinde filmi durdura durdura izleyin yani bir tür İngilizce tercüme yapın. Bir süre bu şekilde film izledikten sonra artık İngilizce kelimelere artık aşina olacaksınız. Bunların yanında İngilizce sözlük okuyun hani ezberlemek için değil de öyle arada göz gezdirmek size çok katkı sağlayacaktır bir çeşit hafıza tekniği diyebiliriz bu duruma yani okuduğunuz kelimeler aklınızda kalmıyor gibi olabilir fakat bir yerde bu kelimeyi duyduğunuzda size hiçte yabancı gelmediğini fark edeceksiniz.

Bütün bunların yanın da İngilizce kitaplar okuyun yani kitap derken öyle abartılı kitaplar değil çocuk kitapları gibi basit kitaplar veya ilgi alanınızı oluşturan konularla ilgili bazı dergiler de olabilir. İngilizce şarkılar dinleyin İngilizce programlar izleyin, örneğin haber programlarını izlemek diksiyon kullanımı daha düzgün olduğu için daha anlaşılır olacaktır. Tabi bu şekilde İngilizce öğrenmek biraz zaman alacaktır yani hemen 1 ayda İngilizce tercüme yapacak hale gelemeyeceksiniz ne yazık ki. Fakat hayatta hiç bir şey sanıldığı kadar kolay olmuyor hiç bir şey emek harcamadan gerçekleşmiyor.

Share
This

Post a comment