DTP işleme ve PDF arası dönüşümler

Çoğu zaman, tercüme bürolarının kolayca düzenlenemeyen dosyaları tercüme etmesi gerekir. On yıldan fazla süredir, çeviri işlemleri taranan belgeler (Yasal Çeviriler için yaygın bir uygulama) üzerinden yürütülmekte ve belgeler genellikle fotokopi üzerinden tercüme edilmekteydi. Ancak, akıllı telefonların artan yaygınlığı ile PDF veya JPG biçiminde kaydedilmiş dosyalar tercüme bürolarına taratılarak değil fotoğrafları çekilmeye başlanarak iletilmeye başlandı. Günümüzde CAT araçlarının mümkün olduğu kadar büyük ölçüde yararlı işlevleri bulunmakta ve müşterilerden gelen dosyaların önemli ölçüde düzenlenebilir dosyalar haline gelmesine aracılık etmektedirler. (örneğin, bu belgeler düz metin ya da herhangi bir MS Office biçimine dönüştürülebilmektedir).
Bazı müşteriler, çeviri projelerini, sık sık cep telefonları ile çektikleri fotoğraflar üzerinden göndermektedirler.

 

Metnin okunabilirliği iyi seviyede ise, PDF yada cep telefonu ile resmi çekilerek gönderilen belgeleri ABBYY gibi bir program kullanarak Word, Txt. gibi formatlara getirebilmek mümkün olmaktadır. Bu tarz cat programları, tercüme projelerinde zaman tasarrufu sağlayarak, tabloların açılmasına ve sıfırdan tasarım gibi süreçleri kısaltmaktadır. ABBYY gibi bir program kullanarak çeviri metinlerinin birebir hale getirilmesi her dosya için %100 bir şekilde mümkün olmakla beraber, editör düzenleme zamanlarını mümkün mertebe kısaltan bir unsur olarak gözler önüne gelmektedir. Bu noktada kazanılan en önemli unsur zaman olmaktadır. MS Word’ün çeviri projelerinde kullanımı süreçlerin hızlanması noktasında oldukça önemlidir. Bu yüzden PDF ve Jpg formatında ki tercüme projelerinin hızlı bir şekilde MS Word haline getirilmesi büyük zaman kayıplarının önüne geçmeye devam etmektedir.

Günümüzde tercüme büroları için zamanın her şeyden önemli olduğunu göz önüne aldığımızda, bu alanda sunulan çözümlerin büyük oranda Cat araçları ile hızlanmakta olduğunu açıkça ifade edebiliriz. Gelecek günlerde ki yazılarımızda çeviri hizmetlerinde CAT araçlarının kullanımı ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Share
This

Post a comment