Dünya'da Tercüme Sektörü

Bu yazımızda Dünya genelinde tercüme hizmetleri ile ilgili güncel bilgileri sizlere sunmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi tercüme hizmetleri birçok açıdan global bazda hizmet sunulan bir sektördür. Bu alanda Amerika’dan Çin’e kadar birçok noktada profesyonel çeviri ve tercüme hizmetleri sunulmaya devam edilmektedir. Yurt dışında olduğu gibi ülkemizde de tercüme hizmetleri büyük bir sektör olup, bu alanda sunulmakta olan hizmetler hemen hemen diğer Dünya ülkeleri ile paralel düzeyde seyretmektedir. Tercüme hizmetleri alanında Dünya genelinde en fazla tercüme hizmet talebinin Amerika, Avrupa ve Asya ülkelerinde olduğunu açıkça ifade edebiliriz.

Ülkelerde tercüme hizmetlerine olan talebin, mevcut ülkenin ticaret ve diğer Dünya ülkeleri ile etkileşim düzeyleri ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda Dünya’nın süper gücü olan Amerika’da tercüme hizmetlerinin diğer tüm ülkelere göre yüksek bir oranda talebe sahne olduğunu ifade edebiliriz. Bu alanda teknoloji firmaları ve Dünya’nın dev markalarının bulunduğu Amerika’da gerek kurumsal, gerekse de bireysel bazda tercüme hizmetlerinin yoğun bir şekilde sunulmakta olduğunu açıkça ifade edebiliriz.

Tercüme hizmetleri alanında yoğun talebe sahne olan ülkelerin bulunduğu bir diğer bölgenin ise  Asya olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda üretim konusunda Dünya’nın lideri konumunda bulunan uzak doğu ülkelerinde tercüme hizmetlerin yoğun bir şekilde sunulmakta olduğunu açıkça ifade edebiliriz. Tercüme hizmetleri alanında özellikle bireysel bazda yoğunluğun ise Avrupa ülkelerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya genelinde tercüme hizmetleri ülkemizden farklı olarak kelime bazlı olarak fiyatlandırılmaktadır. Bu alanda mevcut tercüme üretim proseslerinin ülkemizden farklı olmadığını açıkça ifade edebilmemiz mümkündür. Mail yolu ile teslim alınan dosyalar ülkemizde ki gibi hedef dillere tercüme edilmekte ve müşterilere teslim edilmektedir. Son dönemde ülkemizde ki tercüme bürolarının Dünya standartlarına uyum göstererek, gerek tercüme üretim prosesi ve gerekse de insan kaynakları açısından Dünya ile yarışabilir bir hale geldiklerini açıkça iade edebiliriz. Gelecek yazılarımızda Dünya ülkelerinde ki tercüme büroları ile ülkemizde ki tercüme bürolarının farklarını ayrıntılı olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Share
This