En Çok Tercüme İhtiyacı Duyan Ülkeler

Tercüme sektörü bildiğiniz gibi yalnızca Türkiye’de değil Dünya’nın tüm ülkelerinde var olan sektörlerden birisidir. Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmış olduğumuz yazılarımızda Türkiye’de en fazla tercüme ihtiyacının İstanbul, İzmir ve Ankara gibi illerimizde yaşandığını sizlere açıklamıştık. Bu yazımızda ise global ölçekte en fazla tercüme ihtiyacı bulunan ülkeler ve bu ülkelerde ki tercüme pazar payları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Hepimizin bildiği gibi tercüme hizmetleri global ölçekte bir sektördür. Bu alanda özellikle Amerika gibi ülkelerde profesyonel tercüme hizmetlerine olan ihtiyaç günden güne artış göstermeye devam etmektedir.

Dünya genelinde en fazla tercüme hizmet ihtiyacı doğan ülkelerden birisi de Amerika’dır. Bu ülkeye vize almak isteyen kişi sayısının çokluğu ve ticari ilişkilerin tüm Dünya ülkeleri ile yaşanmasından dolayı Dünya üzerinde en fazla tercüme bürosu sayısının Amerika’da olduğunu açıkça ifade edebiliriz. Amerika özellikle tercüme hizmetlerinin sunulması ve kalite standartlarının oturmuş olması gibi birçok sebepten dolayı Dünya’nın en kaliteli tercüme hizmetlerini sunmakta olduklarını açıkça ifade edebiliriz.

Global ölçekli baktığımızda Dünya üzerinde en fazla tercüme ihtiyacı duyulan ülkelerden biriside uzak doğu ülkesi Çin’dir. Bu alanda Çin’in mevcut nüfusu ve ticaret hacminin oldukça yüksek olması gibi birçok faktör bu alanda Çin’de tercüme ihtiyacının oldukça yoğun olmasının ana sonuçlarından birisidir. Çin Dünya genelinde en yüksek nüfusa sahip ülke olmasına karşın tercüme ihtiyacı açısından Amerika’nın ardından ikinci sıra da yer almaktadır.

Amerika ve Çin’in ardından en fazla çeviri talebi doğan ülkeler ise Avrupa ülkeleridir. Türkiye’nin de içerisinde bulunsuğu Avrupa ülkelerinde yüksek çeviri ihtiyacı doğmaktadır. Özellikle Almanya, İspanya, İtalya gibi ülkelerde yoğun sayıda tercüme işletmesi yüksek kapasiteyi karşılamak için günden güne çalışmaya devam etmektedirler.

Tercüme hizmetlerine global açıdan bakmakta olduğumuz bu yazımızda Dünya genelinde en fazla tercüme hizmet ihtiyacı bulunan ülkelere kısa bir göz attık. Dünya tercüme piyasası ile ilgili güncel bilgileri gelecek günlerde sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Share
This