Evden Çalışmak Mı? Tercüme Bürosunda Çalışmak mı?

Tercüme sektörü bildiğiniz gibi bir çok dilde onlarca tercüme türünde hizmet sunulmaya devam edilmekte. Bu alanda tercüme işlemlerini gerçekleştiren tercümanların büyük bir çoğunluğu evlerinden freelance olarak tercüme hizmetlerine devam etmektedirler. Tercüme hizmetleri konusunda evden çalışmakta olan tercümanlar olduğu gibi bu alanda tercüme bürolarında tam zamanlı olarak çalışmakta olan tercümanlarda mevcuttur. Bu yazımızda evden freelancer tercümanlık yapmak ile bir tercüme bürosunda çalışmanın evantajlı ve dezavantajlı yönlerini bir araya getireceğiz.

Bildiğiniz gibi ülkemizde tercümanlık mesleğini icra etmek oldukça zor bir iştir. Her mesleğin zorlukları olduğu gibi tercümanlık mesleğininde zorlukları bulunmaktadır. Dışarıdan bakıldığında kolay bir iş gibi görünen tercüme işi birçok açıdan zorlukları içinde barındırmaktadır. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan freelancer ve tam zamanlı tercümanlık hizmeti sunmanın zorlukları ve avantajlarına göz gezdirelim.

Freelance Evden Çalışan Tercümanların Avantajları ve Dezavantajları

Evden çalışmak aslına bakarsanız birçok kişinin ortak hayallerinden birisidir. Ancak freelancer tercümanlık yaparken dikkat etmeniz gereken birçok avantajlar bulunmaktadır. Evden çalışan tercüman olmanın avantajlarına kısaca göz atarsak;

 • Evden tercümanlık yapmak her açıdan kendinizi özgür hissedebileceğiniz bir iş yapmanıza olanak sağlar. Tercümanlık hizmetleri sunan bir freelance tercüman iseniz, tercüme bürolarından gelen işler arasından kendinize en uygun işi seçme şansınız olur.
 • Evden freelancer tercümanlık faaliyetlerinize devam ederken, uyku saatlerinizi başkalarının belirlediği saatler yerine kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bazı evden çalışan tercümanlar gece saatlerini tercih ederken, bazıları ise gündüz saatlerinde çalışmayı tercih etmektedirler. Bu noktada çalışma saatlerinizde masai saatlerinizi belirleme konusunda tamamen özgür olursunuz.
 • Bütçeniz oranında çalışabilir, paranız bittiğinde tercüme bürolarından yeni işler alabilirsiniz. Dilerseniz, uzun süre çalışıp biriktirdiğiniz paralar ile 3 aylık uzun bir Dünya turuna çıkabilirsiniz.

evden çalışan freelance tercüman

 

Evden çalışan tercüman olmanın güzel yanları olduğu kadar kötü yanlarıda mevcuttur elbette. Bu alanda tam zamanlı tercümanlara göre dezavantajlar içeren freelancer tercüman olmanın kötü yönlerine göz atalım.

 • Evden çalışmak genel olarak güzel görünse de uyku düzeninizi sağlayabilmek açısından son derece zorlu günlerin sizi beklemesine aracılık eder. Özellikle gece yetişmesi gereken tercüme projeleri ile başka bir tercüme bürosundan gelen gündüz işleri bir araya geldiğinde uyku düzeninizin kısa süre içerisinde alt üst olacağını bilmenizi isteriz.
 • Freelance tercümanlık yapmanın bir diğer dezavantajlarından birisi ise, tercüme hizmeti sunduğunuz bürolardan düzenli ödeme alamaktır. Bir çok freelance tercüman arkadaşımız ödemelerini alabilmek için tercüme büroları ile uzun süren didişmeler yaşamaktadırlar.
 • Evden çalışan tercüman olmanın bir diğer kötü yanı ise, günden güne asosyalleşeceğiniz gerçeğidir. Gününüzün büyük bir bölümünü evinizde geçireceğiniz için günden güne sosyal hayatınız bozulabileceği gerçeği ile yüzleşmelisiniz.

Tam Zamanlı Tercümanlığın Avantajları ve Dezavantajları

Tam zamanlı tercüman olmak ülkemizde çok fazla sayıda olmasa da zaman zaman karşılaşılan bir durumdur. Bu alanda yüksek kapasiteye sahip tercüme büroları tam zamanlı tercüman çalıştırmaya devam etmektedirler. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan tam zamanlı tercümanlığın avantajlarına göz atalım.

 • Tam zamanlı tercüman olmak birçok açıdan avantajlar içeren bir olgudur. Öncelikli olarak diğer tüm insanlar gibi sizde sabah kalkıp işinize gidersiniz.
 • Tam zamanlı tercümanlık yaparken düzenli bir maaşınız olacağından, günlük düşünmek yerine yalnızca ay sonlarını denkleştirmeyi düşünürsünüz.
 • Sosyal güvenliğiniz sağlandığı için sigorta primleriniz düzenli ödenir ve emekliliğinizi garanti altına alırsınız.

tam zamanlı tercüman

Tam zamanlı tercümanlık yaparken karşılaşacağınız en önemli unsurlardan birisi ise sosyalleşebileceğiniz gerçeğidir. Tercüme bürosunda ki arkadaşlarınızla iş çıkışı bir kahve içebilir ve son derece sosyal bir arkadaş ortamına erişebilirsiniz.

 • Öte yandan tam zamanlı çalışan bir tercüman olmanın da birçok zorlu yönleri bulunmaktadır. Dilerseniz tercüme bürolarında tam zamanlı çalışmanın zor yönlerine göz atalım.
 • Tercüme bürosunda tam zamanlı olarak çalışmanın sizi en fazla zorlayacak yönlerinden birisi sabahları erken uyanacak olmanızdır. Öte yandan işe gidiş geliş saatlerinde karşılaşacak olduğunuz trafikte cabası.
 • Tam zamanlı olarak tercümanlık faaliyetlerinizi sürdürürken hiç bir şekilde tercüme metni seçme fırsatınız olmaz. Çalışmakta olduğunuz tercüme bürosunun gönderdiği tüm metinleri çevirmeniz beklenir ki, bu durum tercümanlık gibi entellektüel bir meslek için kabul edilebilir bir olgu değildir.

Tam zamanlı ve evden çalışarak tercümanlık faaliyetleri yürütmenin olumlu ve olumsuz yönlerini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik. Gelecek yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Share
This