finansal tercüme

En zor tercüme çeşitlerinden olan finansal tercüme uzmanlık ve deneyim gerektiren bir hizmet çeşididir.

Finansal çeviriye konu olan çok fazla başlık ile karşılaşabilirsiniz. Yıllık, ekonomik ve mali raporlar, banka hesap özetleri, menkul kıymetler, hisse senedi bilgileri, piyasalar, şirket raporları, basın ilanları, sigorta poliçeleri ve tazminatlar, ekonomi bülteni, ekonomik analiz, ekonomik veri, finans bülteni, finansal analiz, finansal destek belgesi, satış broşürleri, finansal web siteleri, bültenler, bilançolar, finans kitap ve dergiler bunlar arasında yer alır. Finansal çevirilerin zor olmasının temel nedeni, konu hakimiyetine sahip olma zorunluluğudur. Bir çevirmen alanıyla ilgili olmayan bir finansal görseli doğru şekilde çeviremez. Aynı zamanda profesyonel dil becerisi mutlaka olmalıdır.

 

Finansla ilgili olan muhasebe, vergi, ekonomi gibi pek çok finans terimlerinin doğru kavranması da gerekir. Finansal çeviri tanım olarak, her türlü finansal belgenin kendi alanları içerisinde kendine özgü olan yapılarını bozmadan dilbilgisi kurallarına da uyarak çevirme işlemidir. Finansal çevirilere örnek olarak, finansal makaleler, banka raporları, izahnameler, fizibilite raporları, menkul kıymetler ve fon izahnameleri, her türlü banka evrakı, mali raporlar, ekonomik araştırma metinleri, poliçeler, hisse belgeleri, şirket denetimleri örnek verilebilir. Bu tür çeviriler yaptırılırken, finansal tercüme yapacak kişinin konusunda uzman ve dil bilgisi hakimiyetinin tam olmasına dikkat etmek gerekir. Tercüman, ekonomi, muhasebe gibi konularda bilgi sahibi olmalıdır. Deneyim ise en önemli kıstastır. Hızlı çeviri için profesyonellik çok önemlidir. Çevirmen konuyu çabuk kavramalı ki, çeviriyi aynı hızla yapabilsin. Ortaya çıkan çalışmanın anlaşılır olması için titiz bir çalışma sergilenmelidir. Finansal tercümeler, uzmanlık gerektiren çalışmalardır. Zor olmasının sebebi de budur.

Alelade bir çalışma ile finansal çeviri yapılması mümkün değildir. Bu nedenle finansal çeviri yaptırırken sayılan özelliklerin taşınmasına özen gösterilmelidir.

Share
This