haberler ve tercüme

Günümüzde insanlar internet veya diğer kaynaklarla sürekli iletişim halindedirler. İnsanların güncel konuları öğrenme isteği sürekli artmakta, bu da dil bilme ya da tercüme yaptırma isteği uyandırmaktadır.

İnsanlar televizyonlardan uydu aracılığıyla istedikleri ülkenin haber kanallarına her zaman erişebilmekte, dillerini anlamadıkları ülkelerin haberlerini alt yazı tercümeleri ya da sözlü tercüme yoluyla dinlemek istemektedirler. İnternette son yıllarda yapılan bilgisayar çevirileri kullanıcıları yanıltabilmekte, dolayısıyla daha doğru tercüme için insan faktörünü kullanmak gereklidir.

Hayatımızın her alanına giren tercüme, tüm dünya ülkelerini kaynaştıracak bir sektördür. Güncel olayların takibi için televizyon kanalları mutlaka alt yazılı ve sözlü çeviri yapacak tercümanları görevlendirmeli ve insanların bu isteğine cevap vermelidir. Yazılı kaynaklardan; gazetelerden, dergilerden öğrenilebilecek konulardan yabancı dil bilmeme sebebiyle mahrum kalmamalıyız. Tüm dünyadan haber almak, gelişmeleri öğrenmek kültürlerini birbirine bağlamaktadır. Toplumlar kendilerine ait kültürleri başka toplumlara anlatabilmek için, tercümanlara ihtiyaç duymaktadır. Dünyada yaşanan güncel olaylar ilk başta ekonomimizi etkileyecek türden olabilir. Bunları zamanında öğrenerek önlemlerimizi alabiliriz. Yurt dışında olabilecek terörist saldırılar, ekonomik çöküşler, büyük firmaların iflasları, atacakları önemli adımlar direkt olarak ülkemizi etkileyecek olabilir. Bunları anlık olarak öğrenmek hayati önem taşıyabilir.

Ülkemizdeki genç nüfus oldukça girişimci bir yapıya sahip olup diğer ülke kültürlerini öğrenmek için sürekli çabalamaktadır. Eğitimlerinin bile bir bölümünü veya tamamını yabancı bir ülkede yapmayı, eğitimlerini tamamladıktan sonra ticari olarak bu ülkelerle çalışmayı arzu etmektedirler. Bu sebeple güncel haberlerin bizlere aktarılması oldukça önemlidir. Dünyadaki tüm ülkeleri bir bütün olarak kabul edip, yabancı dil sorununu ortadan kaldıracak tercümeye önem vermeliyiz. Ülke olarak içimize kapanıp dışa açılmaz isek,  ekonomik ve sosyal olarak yeterli gelişmeleri sağlamak mümkün olmaz.

Share
This