istanbul ankara izmir tercüme

Tercüme hizmetleri hepimizin bildiği gibi dünya genelinde çok fazla tercih edilen hizmetlerden birisidir. Bu alanda sunulmakta olan tercüme hizmetleri, bir çok dilde ve birçok tercüme türünde sunulmaya devam edilmektedir. Dünya genelinde en fazla tercüme işlemini gerçekleştiren ülkelerden birisi olan Amerika birleşik devletlerinde, her gün yaklaşık 50 milyon karakterin üzerinde çeviri işlemi yapıldığı tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yapılan tercüme hizmetlerinin günlük miktarını ortalama olarak 500 milyon karakterin Üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Ülkemizde en fazla tercüme talebine sahne olan illerimizden başında büyük şehirler gelmektedir. Ardından yoğun sanayi işlemlerinin gerçekleştiği illerimiz de tercüme hizmetlerine olan talep günden güne artmaya devam etmektedir.

Ülkemizde tercüme sektörünün işleyişine genel olarak göz attığımızda, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi illerimizde en fazla tercüme talebi gören illerimizin başında geldiğini açıkça ifade edebiliriz. Özellikle endüstriyel açıdan gelişmiş olan Bursa ve Eskişehir gibi illerimizde yoğun bir şekilde otomotiv yedek parça çocuğuyla gibi çeviri işlemlerinin yoğun bir şekilde gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu alanda Ttrabzon, Urfa, Diyarbakır, Afyon gibi illerimizde ise kurumsal çeviri hizmetlerine ek olarak; yeminli tercüme hizmetlerinin bireysel olarak yoğun bir şekilde sunulmakta olduğunu görmekteyiz. Tercüme hizmetleri alanında sunulmakta olan hizmetlere kısa bir göz attığımızda bu alanda tercüme talebinin İstanbul ve Ankara gibi illerimizde gerçekleştiğini açıkça ifade edebiliriz.

Türkiye’de en fazla nüfusa sahip olan kelimesi olan İstanbul ve Ankara’da sunulmakta olan tercüme hizmetlerinin yoğun olmasının sebeplerinden birisi yurtdışı ülkeleri ile direk bağlantılı olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle Ankara’da devletin yönetim kademesinin bulunması ve bir çok bürokratik işlerin Ankara’da sonlanması sebebiyle Ankara’da tercüme hizmetlerine olan talep günden güne artmaya devam etmektedir. Özellikle Ankara’da Antalya’da gerçekleşen Kongre versene yoğun bir şekilde simultane tercüme hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Tercüme hizmetleri alanında sunulmakta olan çözümlerde en fazla talep ise İstanbul ilimizde olmaktadır. İstanbul’da endüstri kuruluşları, şirketler ve bireysel müşterilerin yoğun olması sebebiyle, sunulmakta olan tercüme hizmetlerine olan talep günden güne artmaktadır.

Gelecek günlerde yazacak olduğumuz yazılarımızda tercüme hizmetlerinin mevcut yapısı ve durumuyla ilgili olarak sizlere ayrıntılı olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Share
This

1 Comments

  1. Ozan dedi ki:

    Ankara’da tercüme bürosu işletmekteyim. Son dönemde Ankara’da ki çeviri ihtiyacı oldukça artmış durumda. Bunu söylemek istedim.