İngilizce Neden Dünya Genelinde En Çok Konuşulan Dildir?

İngilizce neden çok konuşulur? Sorusu hepimizin merak ettiği unsurlardan birisidir. Bu yazımızda Dünya üzerinde İngilizce dilinin neden daha fazla konuşulduğunu ve halen neden Dünya’nın her yerinde geçerli olduğu konusu üzerine ayrıntılı bilgiler sunmak istedik. Cermen kökenli bir dil olan İngilizce, filologlar tarafından kaynağının Almanca olduğu savunulmakta olan dilin; adını Saksonlarla karışan Angluslardan almış olduğu ifade edilmektedir.

Günümüzde İngilizce dilinin kullanıldığı coğrafi bölgelere baktığımızda Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada, Güney Asya’nın bir bölümü, Mısır’ ve Afrika’nın belirli kesimlerinde anadil ya da ikinci dil olarak konuşulmakta olduğunu görmekteyiz. Resmi dili yada ikincil dilin yanı sıra Dünya’nın her yerinde iletişim aracı olarak İngilizce tercih edilmeye devam edilmektedir. Örneğin, resmi dili Çince olan Çin’e yaptığınız bir ziyarette ‘Do You Speak English?’ sorusunu birilerine yöneltmeniz durumda derdinizi anlayacak biri ya da birileri mutlaka çıkacaktır.

Yazımızın başlığında belirttiğimiz İngilizce Dünya’nın en çok konuşulan dilidir, söylemi aslına bakarsanız doğru bir söylem değildir. Bu noktada genel olarak baktığımızda İngilizce, Çince ve İspanyolca’nın ardından Dünya’da en fazla konuşulan üçüncü dildir. Genel olarak baktığımızda İngilizce dilinin Çince ve İspanyolca’nın üzerinde değerli olmasının ana sebebi ise İngilizce dilinin etkisinin diğer dillerden yüksek olmasıdır. Bu alanda nüfus olarak Dünya’nın en yüksek nüfusuna sahip olan ülke olan Çin’in resmi dili Çince’nin daha yoğun kullanılması normaldir.

İngilizce’nin Dünya’nın en çok konuşulan üçüncü dili olmasına rağmen etkisinin tüm dillerden fazla olmasının ana sebebi şirketler ve ülkeler arası iletişimin İngilizce dilinde sağlanması olarak kabul edilebilir. Bu noktada son yapılan araştırmalara göre, Dünya üzerinde 1.5 milyonu aşkın insanın İngilizce konuşabilmekte olduğunu ortaya koymaktadır.

İngilizce dilinin Dünya genelinde bu kadar fazla kabul görmüş bir dil olmasının ana sebeplerinden birisinin de, emperyalizm ve sömürgecilik olduğunu açıkça ifade edebiliriz. İngilizce dilinin Dünya genelinde genel olarak kullanılmasının sebeplerini İngilizlerin geçmişte yürüttükleri sömürgecilik faaliyetleri olduğu vurgulansa da, bu tezin tek başına yeterli olmadığını ifade edebiliriz. Zira, İspanyollar da İngilizler gibi geçmişte yoğun sömürgecilik faaliyetlerinde bulunmuşlar ancak bu alanda İspanyolca İngilizce kadar otorite olan bir dil değildir.

İngilizce’nin Dünya genlinde etkin yapısının ana sebeplerini birbirini tamamlayan bir puzzle’a benzetebiliriz. Bu alanda sömürgecilik faaliyetleri, ticaret, bilişim, diplomasi, hukuk gibi birçok alanda iletişimin resmi dili olması gibi birçok faktör bir araya geldiğinde İngilizce’nin global bir dil olma formülünü ortaya koymaktadır.  İngilizce dili ilgili gelecek günlerde ki yazımızda bilinmeyenleri ve en çok merak edilenleri sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Share
This

Post a comment