tercüme bürosu

Ülkemizde ve Dünya genelinde diller arasında ki iletişimi sağlayan hizmete verilen ad tercüme hizmetidir. Şirketlerin ve bireylerin diğer dünya ülkeleri arasında ki güçlü bağın sağlanmasına aracılık eden hizmetlerden birisi olan tercüme hizmetleri ile ilgili olarak, tercüme bürosu seçiminizi etkileyebilecek faktörleri bu yazımızda sizler için bir araya getirmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi ülkemizde sunulmakta olan tercüme hizmetleri konusunda en fazla tercih edilen hizmetlerden birisi İngilizce tercüme hizmetidir. Bu alanda sunulmakta olan çözümlerin genel yapısına göz attığımızda sunulmakta olan hizmet kalitesi ile ilgili zaman zaman sorunlar ile karşılaşılmakta olduğunu görmekteyiz. Bu alanda çalışacak olduğunuz tercüme bürosu tercihlerinizi etkileyen faktörlerin aşağıdaki gibi olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizde sunulan tercüme hizmetlerinde karşılaşılan ana problemler:

Ülkemizde ki tercüme hizmetlerinde en fazla karşılaşılan sorunlardan birisinin kalite sorunları olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Bu alanda birçok müşteri tercüme hizmeti alırken, kalite sorunlarından yakınmaktalar ve çeviri süreçlerinde yaşanan bu süreçler müşterileri tercüme sektöründen soğutmaya devam etmektedir.

  • Tercüme sektöründe yaşanmakta olan bir diğer sorun ise, tercüme projelerinin zamanında teslim edilmemesinden kaynaklanan sorunlar olduğunu açıkça ifade edebiliriz. Bu alanda kaliteli ve zamanında teslimat yapan firmalar müşterilerinin gözünde daima en uygun firmalar olarak görünmektedirler.
  • Tercüme çözümlerinde müşterilerin yaşadıkları bir diğer sorun ise sektörde ki değişken fiyat baremleridir. Bu alanda sunulmakta olan çözümler konusunda firmalar arası standart bir fiyat baremi belirlenmediği için bu alanda ki çeviri süreçlerinde değişken fiyatlar söz konusu olmaktadır.

Tercüme hizmetlerinde yaşanmakta olan ana sorunlar bunlar olup, gözlemlerimiz dışında kalan birçok küçük problemde yaşanmaya devam edilmektedir. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan tercüme çözümleri konusunda ülkemizde yaşanan problemlere ek olarak, doğru tercüme bürosu seçimini nasıl yapabileceğiniz konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Doğru tercüme bürosu seçimi nasıl yapılır?

Tercüme bürosu seçiminizde dikkat etmeniz gerekenleri kısa bir şekilde özetlememiz gerekirse,

  • Çalışacak olduğunuz tercüme bürosunun referanslarına mutlak suretle göz atmayı ihmal etmemlisiniz. Gerekli durumlarda referanslarından bilgi alarak, bu alanda sunmuş oldukları hizmetleri araştırmalısınız.
  • Tercüme bürosunun şirket içinde tam zamanlı tercüman çalıştırmış olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Şirket içerisinde tam zamanlı tercüman çalıştırmakta olan firmalar bu alanda başarılı işler yürütmektedirler. Bu yüzden bu alanda sunulmakta oln hizmetlerin kalitesinden emin olmak için çalışacak olduğunuz çeviri firmasına tam zamanlı tercüman istihdam edip etmediklerini sorabilirsiniz.

Tercüme hizmetleri konusununda gelecek dönemlerde ki yazılarımızda sektörün nabzını tutmaya devam edeceğiz. Sizlere daha kaliteli tercüme hizmeti sunabilemek adına gelecek günlerde farklı bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Share
This