kaliteli-tercume-hizmeti-sunmak-neden-onemlidir

Tercüme hizmeti denildiğinde ne yazık ki ülkemizde herkesin aklına gelen ilk sorulardan birisi kalite faktörü. Bu yazımızda herkes tarafından oldukça fazla merak edilen tercüme hizmetlerinde kalite ve kaliteyi etkileyen unsurlar konusunda sizlere kısa ve bilgilendirici bir içerik hazırlamak istedik.

Hepimizin bildiği gibi tercüme hizmetleri genel yapısı itibari ile oldukça heterojen bir yapıya sahip olan hizmet türlerinden birisidir. Tercüme bürolarına çeviri işlemi için gelen belge türlerine kısa bir göz attığımızda bu konuda uzmanlığın ne kadar önemli olduğunu açıkça görebilmekteyiz. Adli sicil kaydından, tıbbi terimler içeren bir hastane web sitesi çevirisine kadar bir çok alanda hizmet sunan tercüme büroları, aynı zamanda birçok uzmanlık kolunda ki tercümanları bir araya getiyor.

Ülkemizde tercüme kalitesini etkileyen ana unsurlara kısaca göz attığımızda, tercüme fiyatları, tercüman uzmanlığı ve tercüme bürosunun deneyimi gibi birçok faktörün tercüme hizmetlerinin kalitesini etkilediğini açıkça ifade edebiliriz. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan ülkemizde tercüme kalitesini etkileyen faktörlere kısa bir göz atalım.

Tercüme Fiyatları Tercüme Kalitesini Etkiliyor!

kaliteli-tercumeTercüme fiyatları günümüzde bir çok müşteri tarafından tercüme bürosu seçimi yaparken önem sırasında ki liderliğini korumaya devam ediyor. Tercüme fiyatlarının belirlenmesinde tercüman deneyimi ve uzmanlığı, çevirinin teslim süresi, lokalizasyon ve yerelleştirme işlemlerinin gerekliliği gibi birçok faktör kullanılmakta. Bu yüzden, tercüme fiyatlarının minimize edilmesi çeviri kalitesinin düşmesine direkt olarak aracılık etmektedir. Bu nokta unutulmaması gereken asli unsur ise, genel bir içeriğe sahip olan metnin çeviri fiyatları ile tıbbi bir metnin tercüme fiyatlarının aynı baremde olmayacağıdır. Tercüme bürolarından alacak olduğunuz fiyat tekliflerinde bu küçük ayrımı yaparak birçok açıdan çeviri kalitenizi garanti altına alabilirsiniz.

Tercüman Deneyimi Çeviri Kalitesini Etkiler!

Tercüme hizmetlerinde kaliteyi etkileyen bir diğer unsur ise tercüman deneyimidir. Günümüzde hizmet sunan birçok tercüman teknik, hukuki, tıbbi gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış durumdadır. Bu yüzden çalışacak olduğunuz tercüme bürosuna ilgili alanda uzman tercüman ataması yapıp, yapmayacaklarını sormak; çeviri projenizin kalitesini garanti altına alacak bir diğer unsurdur.

Tercüme Bürosunun Deneyimi Projeniz İçin Önemli

Tercüme hizmetlerinin kalitesinin belirli bir düzeyde tutulmasında etmen olan bir diğer faktör ise, tercüme bürosunun deneyimidir. Bu alanda doğru fiyatlandırmalar ile deneyimli tercüman kadrosu ile çalışan çeviri firmaları, projenizin kalitesini daima garanti altına alacaklardır.

Share
This