Tüm dünya ülkelerine nazaran Kanada göçmen alımı konusunda çok daha esnek bir ülkedir. Göçmenlik aslında çoğu insanın yanlış bildiği ya da tahmin ettiği bir konudur. Göçmenlik devletin kendi vatandaşları dışındaki insanlara verdiği yasal bir haktır. Bu hakkı da devlet kendi istediği kişilere verir. Çoğu ülke göçmenlik konusunda son derece katı kurallara sahip. Özellikle Avrupa devletleri ve Amerika bu konuda en sorun çıkartan ülkelerdendir.

Bu ülkelerde göçmenlik hakkı almak neredeyse imkansız. Bu ülkeler hem sınırlı sayıda göçmen alır hem de başvurularda son derece seçici davranır. Ayrıca devletler başvuruları neye göre belirlediğini fazla belirtmez. Yani göçmenlik onaylamaları tamamen kapalı kapılar arkasında yapılır. Fakat Kanada bu konuda farklı bir yöntem izliyor. Kanada göçmenlik testi gibi uygulamalar uygulayarak göçmenlik hakkı veriyor. Ülkeye göçmen olarak gitmek için tek gereken sadece test değil.

Buna ek olarak da Kanada’nın istediği daha çok belge ve şartlar bulunuyor. Kanada Göçmenlik başvurusu 2021 yılında bazı yenilikler ve uygulamalar kazandı. Kanada hükümeti bir sorun ortaya çıkmaması için bu başvuruları sürekli güncel tutmak istiyor. Bu durum hem ülkeye hem de başvuru yapan kişilere aslında büyük avantajlar sağlıyor. Bugün Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapan binlerce insan var. Kanada bu yüzden başvurular arasından en doğru kişileri seçmek için çalışmalar yapıyor.

Kanada Göçmen Alımı Konusunda Neden Tercih Ediliyor?

Genel olarak ülkelere baktığımız zaman göçmenlik konusun hem bir sorun olduğu görülür. Ülkeler pek çok farklı nedenden dolayı göçmen kabul etmek istemez. Gerek ekonomik sorunlar gerek ise göçmenlerin oluşturabileceği sorunlar ülkeleri hep tedirgin eder. Bu tarz daha onlarca sebepten dolayı bir ülkeye göçmen olarak gitmek her zaman sorun oluşturur. Fakat Kanada göçmenlik konusunda diğer ülkelere göre bu tarz sorunlara sahip değildir.

İlk olarak ülkenin ekonomisi halihazırda oldukça iyi durumda. Bu yüzden Kanada gelen göçmenleri ağırlama konusunda çok daha rahattır. Ayrıca Kanada göçmenlik başvurusu şartları gayet açık bir şekilde ifade edilmektedir. Yani göçmenliğe başvuru yapan vatandaşlar onay alıp almayacaklarını şartlara göre zaten belirler. Fakat tüm bunlardan da öte olarak Kanada’nın tercih edilmesinin arkasında başka sebepler de var. Kanada göçmen alımı için zaman zaman haberler zaten yayınlıyor.

Yani ülkenin göçmen ihtiyacı zaten var. Diğer ülkelerin ihtiyaç duymadığı göçmenlere Kanada yıllardır ihtiyaç duyduğu için de bunu isteyerek yapıyor. Kanada yılın belli zamanlarında ihtiyaç duyduğu kadar göçmeni ülkesine alıyor. Üstelik alınan göçmenlerin rakamları da oldukça fazla. Genel olarak Kanada göçmenlik başvurusu 38 meslek üzerinden ilerliyor. Ülkenin ihtiyaç durumuna göre 1 milyona yakın ve hatta bazı zamanlar daha fazla göçmen için ilan açılıyor.

Göçmen Olarak Kanada’ya Gitmek İçin Şartlar Neler?

Kanada göçmen alımı konusunda her ülke gibi bazı şartlara sahip. Ülkenin insan gücü düşük olduğu için de istenilen şartlar aslında kolayca yerine getirilecek şartlardır. İnsanların Kanada’ya göçmen olarak gidebilmesi değerlendirildiği basit klasmanlar var. Ayrıca başvurular ülkenin göçmenler için açtığı resmi internet sitesi üzerinden de kolayca yapılabilir. Sitede adım adım göçmenlik başvurusu yapacak kişilerin yapması ve doldurması gereken bilgiler var.

Bu kısımda devletin sizden istediği her şey sırasıyla belirtilmiştir. Girilen her bilgi belli bir puana karşılık gelir. Devletin belirlediği puanın altında kalan kişiler göçmenlik hakkı kazanamaz. Minimum değerde olanlar ise önce uzmanlar tarafından değerlendirilir ve ona göre göçmenlik hakkı kazanır. Belli bir puanın üzerindeki kişiler ise direkt olarak göçmenlik hakkı alır.

Kanada göçmenlik başvurusu olumlu sonuçlanması halinde sizlerden istenen belgelerin Fransızca ya da İngilizce’ ye tercüme edilmiş halini istemektedirler. Bu aşama da www.doratercume.com noter onaylı yeminli tercümanlık hizmetimiz ihtiyaçlarınıza hızlı bir şekilde yanıt verecektir.

Kanada Göçmen Alımı İçin Mesleki Tecrübe

Kanada’nın ülkeye aldığı her göçmen bir mesleği olmalıdır. Bu meslekler hükümetin belirlediği şekilde sınıflara ayrılmıştır. Ayrıca her mesleğin belli bir puan karşılığı bulunur. NOC adı verilen sistem içerisinde her meslek belli bir kod ile belirtilmiştir. Başvuru sırasında insanlar hem mesleklerini hem de NOC içerisinde karşılığı olan kodu belirtmelidir. NOC kodu olmayan tüm başvurular redde düşer. Ayrıca meslekteki çalışma yılı da başvurularda belirtilmelidir. Çalışılan yıllar da belli bir puan olarak sistemde değerlendirilir.

Kanada’ya Göçmen Olarak Gitmek İçin Eğitim

Kanada göçmen alımı için herhangi bir eğitim alt sınırı koymuyor. Yani hiç okumamış bir kimse ya da yüksek lisansını yapmış bir kişi ülkeye gitmek için göçmenlik başvurusu yapabilmektedir. Fakat Kanada yine de bu konuda bir puanlama yapmış durumda. Yani kişilerin aldığı eğitim aldıkları puanları etkiler. Her eğitim seviyesinin ayrı bir puanlaması vardır. Ayıca Kanada’da lise ya da üniversite gibi eğitim almış kişiler de ekstra puan kazanır. Hatta Kanada’da okunmuş ortaokul bile ekstra puan verir.

Kanada’ya Göçmen Olarak Gitmek İçin Yabancı Dil

Kanada İngilizce ve Fransızca konuşulan bir ülkedir. Ülkenin bir kısmı Fransızca konuşurken bir diğer kısmı İngilizce konuşur. Göçmenlik konusunda Kanada genel olarak İngilizce yeterlilik ister. Bunun için de insanların CLB sınavından geçerli bir puan alması gerekir. Kanada göçmen alımı için bu sınav tamamen bir dil sınavıdır. Sınava girenler Konuşma ve Dinleme kısmından en az 5 puan almalıdır. Okuma ve Yazma kısmından ise istenen puan 4’tür. Buna ek olarak TOEFL ve IELTS sınavları da göçmenlik için geçerli sınavlardır.

Kanada’ya Gitmek İçin Fon Varlığı

Kanada göçmen olarak gelen kişilerin belli bir fon varlığına sahip olmasını istiyor. Bu yüzden de başvuru yapan kişilerin bankalarında belli bir miktar fon bulunmalıdır. Fon miktarına göre ülke göçmenliğe onay verir. Aksi takdirde başvurular kolay kolay onay alamaz. Fon yerine Kanada’da yasal olarak çalışan kişilerden davet almak da yeterli olabilir. Bu süreçte Kanada hükümeti işinizin hazır olduğunu bildiği için fon ihtiyacı duymaz. Kanada göçmen alımı şartları arasında insanları en zorlayan konulardan birisi fon varlığıdır.

Kanada’ya Kabul Edilebilir Olma ve Seçilen Bölgede Çalışma

Bazı insanların Kanada’ya girmesi direkt olarak yasak. Aynı zamanda bu kişilerin göçmenlik hakkı alması da tamamen yasaklamıştır. Bu kişiler de genel olarak yasal büyük suçlar işlememiş kişilerdir. Alkollü ya da uyuşturucu almış şekilde araç kullanmak bile göçmenlik alamamak için bir nedendir. Fakat bu kişiler suçlarına göre 200 Kanada Dolar ödeyerek bu yasağı kaldırabilir. Kanada göçmen alımı sırasında bir diğer önemli konuda seçilen bölgede çalışmak için gerekenlerdir. Bazı eyaletler göçmenlerden çalışmak ekstra belgeler isteyebilir.

Diğer İş Ortaklarımız ;

www.tercumix.com

www.vizelazig.com

www.deutschstube.com

Share
This