Kitap Tercümesi Nasıl Yapılır?

Kitaplar bildiğiniz uzun yüzyıllardır hayatımızda olan dostlarımız. Bu alanda yerli yabancı birçok klasiğe ek olarak; her gün yeni yazarlar tarafından oluşturulan onlarca kitap hayatımızda yer edinmeye devam ediyor. Edebiyat genel olarak bakıldığında belirli bir bölgeye hapsedilmeden evrenselleşebilmiş alanlardan birisi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu noktada İster İtalyan, isterseniz de Alman bir yazar olun kitaplarınızı kitap çevirisi aracılığı ile tüm insanlığa sunabilmeniz mümkündür. Bu yazımızda tercüme sektörünün önemli bir bölümünü oluşturan kitap tercümesi konusunda sizlere verecek olduğumuz bilgilerin yanı sıra; kitap tercümesi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları da sizlere aktaracağız.

Kitap tercümesi genel olarak bakıldığında ülkemizde karakter bazlı en yoğun hizmetlerin sunulduğu alanlardan biridir. Bu alanda yabancı ve yerli kitapların çeviri işlemleri kitap çevirmenleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu alanda yabancı dilde yazılmış olan kitaplar Türkçe’ye ve Türkçe yazılmış olan kitaplar da tüm dillerde çeviri işlemine tabi tutulmaktadır. Dünya genelinde düşündüklerini kelimelere dökebilmiş bir çok yazarın duygu ve düşünceleri kitap tercümesi sayesinde bizlere ulaştırılmaktadır.

Günümüzde tercüme büroları ve freelance tercümanlar yoğun bir şekilde kitap çeviri hizmeti sunmaya devam etmektedirler. Kitap çeviri hizmeti sunulurken dikkat edilmesi gereken hususlar söz konusu olup, bu alanda tercüme prosesi yürütülürken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibidir.

  • Kitap çeviri mutlaka tek bir tercüman tarafından yapılmalıdır. Bu noktada kitabın ana duygu ve düşüncesinin tam olarak aktarılabilmesi için gerekli olan en önemli unsurlardan birisi budur.
  • Kitap tercümesi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, kitabın konusu ile daha önceden ilgilenmiş bir tercümanın kitap çevirisini yürütmesinin sağlanmasından geçmektedir. Bu alanda astronomi alanında çevirisi yapılacak bir kitabın astronomi ile ilgili bir tercüman tarafından çeviri işlemine alınması en uygun çözüm olacaktır.

Kitap çevirisi genel olarak yukarıda bahsetmiş olduğumuz kriterlere uygun olarak yapılabilmektedir. Bu alanda sunulan çözümler konusunda gelecek günlerde ki yazılarımızda Dora Dil Hizmetleri ailesi olarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Share
This

Post a comment