Matbu Evrak Tercümesinde Mijanpajın Önemi

Günümüzde tercüme bürolarına birçok belge türünde çeviri işi gelmektedir. Kitaplar, kataloglar, firma formaları gibi evraklara ek olarak; pasaport, evlilik cüzdanı, ikametgah belgesi gibi belge türlerinde de tercüme büroları yoğun bir şekilde tercüme işlemi sunmaktadırlar. Tercüme hizmetleri her yazımızda da belirttiğimiz gibi belge türlerine göre değişken standartlara sahip olduğundan matbu evraklara uygulanan çeviri projesi diğer belge türlerine göre farklılık göstermektedir.

Matbu evrak tercümesinde mijanpaj olarak adlandırılan işlemin önemi büyüktür. Belgelerin bir nevi makyajlanması olarak adlandırılan mijanpaj işlemi ile belge çevirilerinin birebir formatta teslim edilmesi sağlanmaktadır. Bu yüzden tüm matbu evraklarda mijanpaj işleminin uygulanması en sağlıklı tercüme işleminin sunulmasını sağlamaktadır.

Matbu Evrakların Mijanpaj İşlemine Tabi Tutmasının Yararları

Tercüme işlemlerinde matbu evrakların mijanpaj işlemine tabi tutmasının yararlarını aşağıda ki gibi sıralayabiliriz.

  • Matbu evrakların mijanpaj işlemine tabi tutulması öncelikli olarak projenin çeviri sürecinde yapılacak hataların önüne geçilmesine aracılık eder.
  • Belgelerin word formatına getirilmesi ile tercüme süreci oldukça etkin bir şekilde hızlanabilmektedir.
  • Belgelerinizin mijanpaj işlemine tabi tutulması, verilecek olduğu kurumlarda daha etkin kullanılmasına aracılık edecek çözümlerden birisidir.

Tercüme hizmetleri konusunda matbu evraklar dışında kitap, katalog gibi birçok belge türünde mijanpaj işlemi uygulanması, yapılan çeviriyi gösterecek yagane unsurlardan birisi olarak gözler önüne gelmektedir. Gelecek günlerde tercüme sürecinde rol alan editöryal uygulamalar ile ilgili güncel bilgileri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Share
This