Mütercim tercümanlık iş olanakları günümüzde mütercim tercümanlık okuyan herkesin ve bölümü tercih edecek öğrencilerin en çok merak ettikleri konulardan birisidir. Bu bağlamda üniversite tercihleri öğrencilerin geleceğini son derece etkilemektedir. Bu bağlamda üniversite de hangi bölümü tercih ederlerse etsinler, öğrencilerimiz işsiz kalma korkusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Üniversite tercihlerinde mütercim tercümanlık iş olanakları ve geleceğe dönüş öğrencilerimizin mezun olduktan sonra çalışabilecekleri yerler konusunda bu yazımızda sizler için bilgilendirici bir içerik hazırladık.

Hepimizin bildiği gibi tercümanlık mesleğini icra eden mütercim tercümanlar günümüzde İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça gibi birçok dilde tercümanlık hizmeti sunmaktadırlar. Bu bağlamda öncelikli olarak mütercim tercümanlık bölümü tercihinizde hangi dilde tercümanlık yapacağınızın kararını vermeniz gerekmektedir. Günümüzde İngilizce, Almanca, Fransızca gibi dillerde tercümanlık hizmeti sunan kişilerin iş imkanları konusunda Çince ve Japonca gibi dillere göre daha avantajlı olduklarını söyleyebiliriz.

Birçok farklı dil arasında köprü kurma görevini üstlenen mütercim tercümanların çalışma alanlarını ve iş imkanlarını aşağıda ki sıralayabilmemiz mümkündür.

Mütercim tercümanlık iş ilanları;

  • Kamu Sektörü
  • Özel Sektör

olmak üzere değerlendirilebilmektedir.

Mütercim Tercümanlık İş Olanakları

Mütercim Tercüman Olarak Kamuda Çalışmak

Mütercim tercümanlık bölümünden sonra öğrencilerin ilk çalışmak istedikleri yerlerden birisi kamu sektörüdür. Bu bağlamda bakanlıklar, TRT, Anadolu Haber Ajansı, Devlet bankarı gibi birçok kurumda mütercim tercümanlık mezunları istihdam edilebilmektedir. Devlet kurumlarında tercüman olmak için mezun olduktan sonra KPSS’ye girerek, belirli bir puan alarak atanmanız gerekmekte. Devlette çalışmanın bir diğer yolu ise ALES sınavına girip belirli bir puan alarak akademik alanda kariyerinize devam etmektir.

Mütercim Tercüman Olarak Özel Sektörde Çalışmak

Mütercim tercümanlık bölümü mezunları devlet kurumlarına göre daha geniş bir tercih olanağına sahip olan özel sektörde de çalışabilmektedirler. Mütercim tercümanlık mezunları özel sektörde, tercüme büroları, yayın evleri, özel şirketler ve çeşitli haber kurumlarında çalışabilmektedirler. Aynı zamanda yazılı tercüme alanında kendini geliştirmiş olan adaylar kolaylıkla tercüme bürolarında freelancer olarak iş imkanı bulabilmektedirler.

Diğer markalarımız ;

www.tercumix.com

Share
This