Noter Tasdikli Tercüme Tercüman

Tercüme sektöründe çalışmak isteyen kişiler mutlaka bu alanda açılan okullardan eğitim almalıdırlar. Ancak bu şekilde tercümanlık mesleğini elde etmek mümkün olur. Bunun dışında tercümanlık mesleğini edindikten sonrada sektörde belli bir yere kadar yükselmeniz ve her sektörde olduğu gibi kademe atlamanız mümkün. Bu bağlamda tercüme sektörü için en üst noktayı da yeminli tercümanlık olarak görebiliriz. Bir tercüman iyice tecrübe ve yeterlilik kazandığı zaman artık yeminli tercüman olabilir. Bunun için öne sürülen şartları yerini getirdikten sonra yeminli yani diğer bir değişle noter onaylı tercüman olmuş olursunuz. Noter onaylı tercüman olmak her ne kadar maaş ve kariyer açısından bir tercümanın büyük bir aşama kaydettiğini gösterse de aynı oranda tercümanın sorumluluğunun da arttığını gösterir.

Bu bağlamda noter onaylı tercüman olmanın da tercümana getirdiği bazı olumsuzluklar vardır. Bu olumsuzluklardan daha detaylı bahsedelim. İlk olarak bilmeniz gerekiyor ki tercüme sektöründe eğer yeminli yani noter onaylı bir tercüman olarak çalışıyorsanız çevirisini yaptığınız tercüme belgesinin altına imzanızı atarsınız. Yani her hangi bir olumsuz durumda bütün belgeden sorumlu olduğunuzu öne sürmüş olursunuz. Zaten birçok firmanın tercüme işleri için yeminli tercümanları tercih etmesinin nedeni de bu.

İşte olumsuzluklarda tam bu noktada devreye giriyor. Belgeyi tamamen doğru çevirdiyseniz sorun yok. Fakat belgede her hangi bir yanlışlık yaptıysanız o zaman başınız belada olabilir. Böyle bir durumda hemen inceleme başlatılır. Yapılan inceleme sonrası tercümanın belgeye duygu düşüncesini mi eklediği ya da bilmeden mi bir hata yaptığı belirlenir. Ardından hatanın derecesine ve sonuçlarına göre tercüman büyük ya da küçük bir ceza alabilir. Bu durum hem tercümanın işinde oldukça kötü bir referans oluşturur hem de yeminli tercümanlıktan atılmasına neden olabilir.

Share
This