Noter Yeminli Tercüme Hizmeti Nerelerden Alınabilir?

Noter yeminli tercüme hizmeti veren birçok tercüme bürosu vardır. Bu tercüme bürolarından noter onaylı tercüme hizmeti almak mümkündür. Noterin onayını almak için ise tercüme hizmeti veren kişinin yemin zaptını aldığı notere gitmek gerekmektedir, başka bir noterden onay almak gibi bir durum söz konusu değildir.

Noter yeminli tercüme hizmeti verebilmek için tercüme bürosunda yeminli tercümanlar bulunması gerekmektedir. Bir tercüme bürosunda yemin zaptı olmayan tercümanlar varsa bu büroda noter onaylı tercüme zaten yapılmamaktadır.

Noter yeminli tercüme fiyatlarıyla ilgili internetten bir araştırma yapalım. Bunun sonucunda nasıl bir fiyat listesiyle karşılaşacağımızı görme imkânımız bulunmamaktadır. Çünkü belirlenmiş fiyatlar yoktur.

Açıklamak gerekirse:

Noter onaylı tercümelerde kaynak dilin hangi dil olduğuna, sayfa sayısına göre tercüme fiyatları değişebilmektedir. Bazen 20 satırlık bir belge, kaynak dili zor bir dil olduğu için 1 sayfa kabul edilebilir. Bu 20 satır, hemen hemen 1000 karaktere yani 180-200 sözcüğe karşılık gelmektedir. Bu fiyatlar belirlenirken 492 sayılı Harçlar Kanunu esas alınır. Yani dile, sayfa sayısına ve sözcük sayısına göre fiyatlar değiştiği için özellikle belirlenen bir çeviri ücreti yoktur.

Noter yeminli tercüme fiyatlarında sayfanın ebadı ve metnin punto büyüklüğü de önemlidir. A4 boyutundaki bir sayfada, 12 punto ile yazılmış bir metin 20 satır olarak kabul edilmektedir. Bunların yanı sıra belirli bir fiyat görmek istersek Türkiye Çevirmenler Derneği’nin web sitesine bakalım. Burada özellikle noter onaylı tercüme fiyatı girilmemiştir. “Noter ücreti verilen fiyatlara dahil değildir.” şeklinde de not düşülmüştür. Ayrıca verilen fiyatlar 1 sayfa için geçerlidir.

Türkiye Çevirmenler Derneği’nin web sitesinde belirlediği fiyatlar 1 Ocak 2010 tarihlidir. Fiyatları şu şekilde belirtmek mümkündür:

Almanca, İngilizce, Fransızca 85 TL; Arapça, Bulgarca, Moldovca, İtalyanca, Rusça, Azerice, Romence, Osmanlıca 100 TL; Boşnakça, Hırvatça, Sırpça, Farsça 110 TL; Arnavutça, Belarusça, Flamanca, İsveççe, Hollandaca, İspanyolca, Kazakça, Kürtçe, Makedonca, Ukraynaca, Yunanca 120 TL; Abhazca, Çekçe, Danca, Kırgızca, Macarca, Nepalce, Norveççe, Özbekçe, Lehçe, Slovakça, Portekizce 130 TL; Afganca, Bengalce, Endonezce, Ermenice, Habeşçe, Hintçe, İzlandaca, Katalanca, Malayca, Galce, Moğolca, Tacikçe, Tamilce, Türkmence, Urduca, Uygurca 140 TL; Çince, Gürcüce, İbranice, Fince, Japonca, Korece, Latince, Letonca, Litvanca, Sanskritçe, Tayca, Slovence, Vietnamca, Svahilice vb. dillerin tercüme fiyatı ise 150 TL olarak belirlenmiştir.

Share
This

Post a comment