Bir Dil Bir İnsan” demiş atalarımız. Teknolojinin bu denli ilerlediği ve uluslararası iletişimin arttığı bu yüzyılda tek bir yabancı dil bile yeterli gelmemekte. Peki, yabancı dil öğrenmek isteyenler ilk hangi dili öğrenmeli ve öğrenilmesi en kolay diller hangileri?

Bu soruların cevabını vermek için öncelikle olaya çok farklı açılardan bakmak gerekiyor. Zira en kolay öğrenilen diller ile öğrenilmesi gereken diller birbirinden fayda sonuç olarak ayrışmaktadır. Üstelik yabancı dil öğrenecek olan kişinin ana dili ve varsa bildiği diğer dillerde öğrenme sürecinde etkili olan etmenler arasındadır. Bu nedenle öğrenilmesi en kolay diller sorusunu bu farklı açılardan değerlendirmeye almamız gerekir.

Dünyanın En Kolay Dili Nedir?

Dünyanın en zor dilleri sıralaması içerisinde Türkçe olduğunu biliyor musunuz? Rusça ve Türkçe dışında Çince, Fince, Sırpça, Çekçe, Vietnamca, Macarca, Arapça, Korece ve Japonca da öğrenilmesi en zor diller arasında yer alıyor. Peki, öğrenilmesi en kolay diller hangileri diye soracak olursanız Afrikanca, İspanyolca ve İtalyanca en kolay diller arasında yer almaktadır.

Elbette ki dünya dilleri arasında dünyanın en kolay dili ve dünyanın en zor dili sıralaması yaparken konuşma, gramer ve yazma hususları baz alınmaktadır. Ancak bir gerçeği de hatırlatmakta fayda var. Ana dilinizin bağlı olduğu dil ailesine ait akraba dilleri öğrenmek her zaman daha kolay olacaktır.

Örneğin ana diliniz İngilizce ise Hint Avrupa dil ailesi içerisinde yer alan diller daha kolay öğrenilmektedir. Ana diliniz Türkçe ise Türkçe dil ailesi içerisinde yer alan özellikle Ural-Altay kolu dillerden olan Moğolca, Japonca ve Korece daha kolay öğrenilmektedir. Ancak bu dillerin öğrenilmesindeki en büyük sıkıntı ise kullandıkları alfabe olmaktadır.

Öğrenilmesi En Kolay Diller Listemiz

Sizler için en kolay öğrenilen diller listesi hazırladık. Temel olarak dünyanın en kolay dili ve bu diller arasında ki bağlantı ile kolay öğrenebileceğiniz alternatif dilleri baz aldık. Temel de İngilizce kesinlikle öğrenilmesi gereken diller arasında olsa da bu listenin en başında yer almayı özel olarak hak ettiğini düşünüyoruz.

·         İngilizce

En kolay öğrenilen diller sıralamasının başında İngilizce bulunmaktadır. Dilin evrenselliği ve dünyada neredeyse yarısından fazla kişinin bu dili konuşuyor olması öğrenilmesi gereken diller listesinde de ilk sırada yer almasını sağlıyor. Hint Avrupa dil ailesinin Cermen koluna ait olan İngilizce hem yabancı dil eğitim olanakları hem de pratik yapma fırsatları açısından öğrenilmesi en kolay diller listesinde yer alır.

·         İtalyanca

Özellikle İngilizce biliyorsanız öğrenebileceğiniz bir diğer dil de İtalyanca olmaktadır. Gramer yapısının kolaylığı ve keyifli bir telaffuz yapısına sahip olması sebebi ile zevkle öğrenebileceğiniz bir dildir İtalyanca. İngilizce gibi Hint Avrupa dilleri içerisinde yer alması sebebiyle de özellikle İngilizce bilenler için öğrenmesi en kolay diller listesinin başlarında yer alır.

·         İspanyolca

İtalyanca gibi İspanyolca da Hint Avrupa dil ailesinin bir alt koluna mensuptur. Bu nedenle İngilizce bilenlerin en kolay öğreneceği dillerden biridir. Hele ki İtalyanca biliyorsanız çok kolay bir şekilde İspanyolca öğrenebilirsiniz. Çünkü gramer, konuşma ve yazma açısından birbirine benzerliğinden dolayı öğrenilmesi en kolay diller arasındadır.

·         Afrikanca

Dünya da 10 milyondan fazla kişinin Afrikanca konuştuğunu biliyor musunuz? Güney Afrika ile Namibya’nın resmi dili olan Afrikanca en kolay öğrenilen diller arasındadır. Gramer yapısına çok önem verilmeyen Afrikanca öğrenmek İngilizce bilenler için de oldukça kolay olacaktır.

·         Almanca

En kaba telaffuza sahip diller arasında olduğu ifade edilen Almanca, İngilizce bilenler tarafından öğrenilmesi en kolay dillerden biridir. Almanca da İngilizce gibi Hint Avrupa dil ailesinin alt kolu olan Cermen diller arasındadır. Bu sebeple de Avrupa dilleri içinde en kolay öğrenilen diller arasında olduğunu söyleyebiliriz. Şayet Almanca tercüme ihtiyacınız var ise bu alanda yetkin Tercumix yeminli tercüman vasıtası ile Almanca yeminli tercüme hizmetimiz mevcuttur.

·         Portekizce

Dünya da geniş bir nüfusun kullandığı bir dil olan Portekizce de öğrenilmesi en kolay diller arasında sayılabilir. Ancak burada önemli olan husus Brezilyalılar tarafından konuşulan Portekizce mi yoksa anavatanı olan Portekizliler tarafından konuşulan Portekizcenin mi öğrenilmesi gerektiğidir. Bu hususta bizim tavsiyemiz Portekizliler tarafından konuşulan Portekizceyi öğrenmeniz olacaktır.

İspanyolca ve İtalyanca dillerine olan yakınlığı ile de bilinen Portekizce öğrenmek için online yabancı dil kurslarından faydalanabilirsiniz. Tabii ki şunu da hatırlatmakta fayda olacak, Portekizce öğrenilmesi gereken diller arasında ilk sıralarda pek yer almıyor.

Anadili Türkçe Olan Bir İnsan Hangi Dili Daha Kolay Öğrenir?

Belki de en çok merak ettiğiniz sorunun yanıtına geldi sıra. Türkçe dil ailesi içerisinde yer alan ana dilimizin dışında en kolay öğrenilen diller, kesinlikle kendi dil ailesi içerisinde bulunan diğer diller olacaktır. Özellikle Ural-Altay kolu içerisinde yer alan Japonca ve Korece en kolay diller arasındadır.

Japonca Türkçe gibi Altay koluna ait bir dil olması sebebi ile en kolay öğrenilen diller sıralamasında en başlarda yer alabilir. Ancak bu hususta zorlayıcı tek şey alfabesidir. Türkçe de latin alfabesi kullanıldığı için Japonca da kullanılan alfabeler gerek okuma gerekse de yazma konusunda zorluk yaşatmaktadır. Ancak konuşma aşamasında Türkçe gibi eklemeli dil olması sebebi ile Türklerin öğreneceği en kolay dil olma özelliğine sahiptir.

Türklerin öğreneceği en kolay dil listesinde Farsça da yer almaktadır. Zira günümüzde kullandığımız pek çok kelimenin kökeni Farsçadır. Farsça aslında Hint Avrupa dil ailesi içerisinde yer alan Hint-İran koluna bağlı bir dildir. Özellikle gramer yapısının benzerliği bu dili Türkçe konuşanlar için kolay öğrenilen diller arasında yer almasını sağlamaktadır.

Anadili Türkçe olan bir kişinin öğrenmesi en kolay dillerden biri de Macarcadır. Çünkü Macarca da Türkçe gibi Ural koluna ait bir dildir. Özellikle gramer yapısı birbirine çok benzerdir ve tarihin geçmiş sayfalarından gelen kelime benzerlikleri de azımsanmayacak derecede çoktur.

Öğrenilmesi Gereken Diller

Gerek eğitim gerek yaşam gerekse de ticari amaçlı ihtiyacınızı karşılayacak olan dil ya da diller öğrenilmesi gereken diller arasında yer alacaktır. Konuya bu açıdan bakacak olursak hangi ülkede yaşıyor ve hangi dili konuşuyor olursanız olun öğrenmeniz gereken ilk dil kesinlikle İngilizcedir. Tercumix Online tercüme hizmetimiz sayesinde hızlı ve güvenli bir şekilde İngilizce tercüme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

İngilizce öğrendikten sonra kolay iş bulabileceğiniz yabancı diller arasında Çince, Rusça, Arapça, İspanyolca, İtalyanca, Almanca ve Fransızca yer almaktadır. Tabii ki bu soruyu ana dili Türkçe olan ve Türkiye de yaşayan bir kişi adına yanıtlıyoruz.

www.doratercume.com Tercümenin Diğer İş Ortaklıkları

www.tercumix.com

www.deutschstube.com

www.vizelazig.com

Share
This