Rusça tercüme hizmetleri olan talep azalıyor

Rusça tercüme, hepimizin bildiği gibi ülkemizde İngilizce, Almanca, Arapça’nın ardından en fazla tercih edilen tercüme dilleri arasında yer almaktaydı. Özellikle 2009 yılı ve sonrasında artan Rusya işbirlikleri ile birlikte firmalar Rusça tercüme olan ihtiyaçlarını arttırmaya başlamışlardı. Bu alanda Rusça katalog tercümesi, Rusça şirket evrak tercümesi, Rusça simültane tercüme, Rusça ardıl tercüme gibi hizmetlere yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulmaktaydı. Hatta, öyle ki Rusça tercüme kapasiteleri ülkemizde bir çok tercüme bürosunda İngilizcenin ardından ikinci sırayı alarak büyük bir pazar oluşturmuştu. Bu yazıyı hazırlama sebebimiz olan Rusça tercüme hizmetlerindeki son dönemde yaşanan talep düşüşünün sektöre olan etkisini sizlere açıklamak. Hepimizin bildiği gibi Rusya, dünya genelinde ticari anlamda büyük bir güç halinde bulunmaktadır.

 

Bu alanda Rusya ekonomik ve askeri olarak Dünya ile iç içe olan bir ülke olup, inşaatlar, yollar, barajlar gibi bir çok hizmet ürün de yurt dışı menşeli firmalardan hizmet almaktadır. Geçmiş dönemlerde Türk firmalarının, Rusya ile büyük ihalelerde işler yaptığını açıkça söyleyebiliriz. Türk menşeili bir çok inşaat firmasının internet sitesini incelediğinizde, internet sitelerinde Rusça tercüme yapılmış olduğunu açıkça görebilirsiniz.  Bu alanda Rusya ile ikili ilişkilerin iyi olduğu dönemlerde, ülkemizdeki Rusça tercüme hizmet talebinin büyük bir ivme yakaladığını açıkça ifade edebiliriz. Özellikle son dönemde yaşanan diplomatik krizlerin de etkisiyle Rusça tercüme hizmetleri olan talebin günden güne düşüş göstermekte olduğunu açıkça ifade edebiliriz. Bu alanda tercüme bürolarında sürekli olarak gelen Rusça katalog tercümesi, Rusça şirket evrak tercümesi ve Rusça pasaport tercümesi gibi evrak türlerinin de büyük bir azalma olduğunu açıkça ifade edebiliriz.

Yazımızdan da anlaşılacağı üzere tercüme sektörü oldukça kırılgan bir sektör olduğu ülkeler arası ilişkilerden hızlı bir şekilde etkilene bilmektedir. Bu alanda tercüme sektörün etkilendiği son dillerden birisi Rusça dilidir. Özellikle geçtiğimiz son üç yıla oranladığımız zaman Rusça tercüme hizmetlerinin günden güne düşmüş göstererek %70 yalvaran azalmalar yaşadığını açıkça ifade edebiliriz. İlerleyen dönemlerde Rusya ile olan iş ilişkilerinin artmasıyla birlikte Rusça tercüme hizmetleri olan ihtiyacın günden güne artmaya devam edeceğini tahmin etmekteyiz.

Rusça tercüme hizmetleri ile ilgili yaşanan talep azalmasını ele aldığımız bu yazımızda, Rusça tercüme hizmetlerinin dün, bugün ve yarın hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştık. Gelecek günlerde yazacak olduğumuzu yazılarımızda Rusça tercüme hizmetleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler sunmaya devam edeceğiz.

Share
This

1 Comments

  1. Mert Aktuğ dedi ki:

    Rusça tercüme hizmetleri ile ilgili gerçekten güzel konulara değinmişsiniz. Bende bir Rusça tercümanım son dönemde Rusça dilinde gerçekleșen tercüme hizmet miktarı çok düșük…