rusça tercüme yapmak

Rusça tercüme yapmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bu iş için özel bir eğitim almak gerekmektedir. Hatta tercüme yapabilmek için akademik bir eğitim almak gerekmektedir. Bu da ülkemizde birçok üniversitede sunulan bir imkândır. Bu üniversitelerde verilen eğitimden ve hangi üniversitelerde Rusça mütercim-tercümanlık eğitiminin alınabileceğinden bahsedelim:

İstanbul’da bir vakıf üniversitesi olan Beykent Üniversitesinde Rusça tercüme yapmaya gönül veren biri için Rusça mütercim-tercümanlık bölümü mevcuttur. Bu üniversitede Rusça eğitimi 5 yıl sürmektedir. İlk sene hazırlık dersleri verilmektedir. Sonraki 4 yılda da yükseköğretim programına uygun olarak dersler verilmektedir. İleri derecede Rusça öğrenmek isteyenler ise yüksek lisans yaparak Rusçayı anadili kadar iyi konuşmak için eğitim alma imkânına sahiptirler. Okan Üniversitesi de yine İstanbul’da bulunan bir vakıf üniversitesidir. Burada da Rusça mütercim-tercümanlık bölümü vardır. Bu üniversitede Rusça eğitimi 4 yıl sürmektedir, yani bu üniversitenin hazırlık bölümü yoktur. Üniversite Rusya’da bulunan birkaç üniversite ile iletişim halinde olduğu için o üniversitelerle öğrenci değişimi yapabildiklerini de belirtmektedir, yani Okan Üniversitesi öğrencilerine Rusçayı kendi doğal ortamında öğrenme imkânı da vermektedir.

İstanbul Aydın Üniversitesi de Yabancı Diller Yüksekokulu biriminde Rusça tercüme yapmak isteyenler için Rusça mütercim-tercümanlık bölümü bulunmaktadır. Bu üniversitede “Uygulamalı Rusça ve Çeviri” programı adı altında dersler verilmektedir. Rusça tercüme yapmak isteyen biri Rusça çeviribilim bölümünde de eğitim alarak bu işi yapma olanağına kavuşur. Rusça çeviribilim bölümünün bulunduğu üniversitelerden biri yine İstanbul’daki vakıf üniversitelerinden biri de Yeditepe Üniversitesi’dir. Bu üniversitede de eğitim 4 yıl sürmektedir. Sakarya Üniversitesi yine Rusça tercüme işiyle uğraşmak isteyen kişilere eğitim imkânı sağlayan bir devlet üniversitesidir. Bu üniversitede de 4 yıllık bir Rusça çeviri eğitimi verilmektedir. Üniversitede yüksek lisans ve doktora yapma şansı da vardır.

Ülkemiz dışında da Rusça eğitimi almak mümkündür. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde de Rusça mütercim-tercümanlık bölümü vardır. Eğitim 4 yıl sürmektedir. 4 yıllık eğitim programlarının ilk iki yılında dil dersleri verilirken sonraki iki yılda ise mütercim-tercümanlık mesleğine yönelik uygulama dersleri ile pratik yapılmaktadır.

Share
This