simultane tercüme ekipman

Simültane tercüme konuşmacıyla eş zamanlı yapılan tercüme şeklidir. Daha çok toplantılarda, organizasyonlarda, fuarlarda, sempozyumlarda,  bazen de televizyon çekimlerinde kullanılır. Yapılan toplantıda eş zamanlı çeviri yapılması toplantıya katılanların takip etmesi ve katılımını sağlamak amaçlıdır. Oldukça zor olduğu için, mutlaka bu konuda deneyimli tercümanlarla çalışmak gereklidir.

Simültane çeviri, farklı bir ses düzeninin kurulması ile gerçekleştirilir. Kabinlerin içerisine kurulmuş mikrofon ve kulaklıklar yardımıyla, konuşmacının konuştuklarını, dinleyicilere doğru olarak çevirmek üzerine kurulmuştur. Tercüman çeviri yaptığı esnada, içinde bulunduğu kabin, çeviri metni dışında hiçbir sesi geçirmez. Zaten eş zamanlı yapılan çeviride tercümanın dikkatinin dağılmaması gereklidir. Bu sistemi kurmak ekip işidir. Uzman çeviri firmalarınca kurulması hata seviyesini azaltacaktır. Kurulacak kabinin direkt olarak konuşmacıyı görmesi sağlanır. Tercümanın dikkatinin dağılması bu şekilde sağlanmış olur. Kullanılan mikrofon ve kulaklıkta özel olarak, hatasız çalışmalıdır. Tercüme esnasındaki aksaklıklar dinleyiciler arasında kopukluğa yol açmamalıdır. Simültane çevirilerde, aynı anda birkaç çeviri yapılması da mümkündür. Katılımcıların farklı ülkelerden olduğu toplantılarda buna sıkça rastlamaktayız. Çeviri esnasında zaman kayıpları olmayacağı için, sıkılmadan toplantı sonuna kadar aynı heyecanla katılımcıların konuşmayı dinlemesi sağlanmış olur. İletişimi kolaylaştırdığı için tercih edilen bir yöntemdir.

Simültane çeviri, tercümanın deneyimi ve kurulan sistemin hatasız olması ile doğru orantılı olarak başarı sağlanmasına yardımcı olur. Hızlı düşünüp, hızlı konuşabilen bir tercüman iki kültür arasında köprü olmayı başarır. Tercüman doğru bir çeviri ile dinleyicilerin konuyu anlamasına yardımcı olarak başarılı işlere imza atar. Burada önemli olan kaynak dilde kullanılan kelimelerin anlamlarını, özellikle mecazi kelimelerin doğru şekilde çevrilmesi gerekliliğidir. Bu da doğru, hatasız çalışma ortamı ile sağlanmış olur.

Share
This