simultane tercüme hizmeti

Simültane tercüme,  kaynak dilden hedef dile çeviri yapmanın belki de en zor olan şeklidir. Konuşmacı ile eş zamanlı olarak dinleyicilere aktarılan bir tercüme şeklidir. Tercüman olmanın yanı sıra, çok özel eğitim ve yetenek isteyen bu çeviri, özel bir kabinde mikrofon ve kulaklık kullanımı ile gerçekleştirilir. Yapılan tercüme konuşmacı ile aynı anda bitirilerek sonuçlandırılır.

Simültane tercüme daha çok seminerlerde, konferanslarda, eğitimlerde, panellerde ve iş toplantıları esnasında tercih edilen bir türdür. Amaç aynı dili konuşamayan insanların, toplantı esnasında aynı duygularla hareket etmesini sağlamak, orada bulunanların aynı diyaloğu paylaşmasına zemin hazırlamaktır. Pek çok iş sahasında kullanılmakta olan bu tercüme, özel olarak yetişmiş tercümanların yapabilecekleri bir iş olduğu için deneyimli firmalarla çalışmak gereklidir. Özel yetişmiş tercümanlar, eğitim, sağlık, finans, spor, havayolları, makine ve teçhizat, sigorta ve daha birçok konuda bilgi sahibi olup, yapılacak toplantılarda simültane tercümeyi başarıyla gerçekleştirebilirler. Toplantı süresine bağlı olarak, birden fazla tercümanın görev yapması gerekebilir. Bu tercüme şeklinde aynı anda birkaç dilin tercümesi de yapılabilir. Bu tercüme şeklinin tercih edildiği alanlardan biri de, televizyon programları ve canlı yayınlardır. İzleyiciye aynı anda ulaşması çok önemli olan televizyon programlarının ilk tercihi simültane tercümedir. Uluslararası kongreler mutlaka simültane yapılacak tercümeye ihtiyaç duyarlar.

Simültane tercümenin son yıllarda tercih edilme sebepleri, eşzamanlı ve eksiksiz tercüme yapılabilmesidir. Dinleyicilere toplantı konusunu aynı anda anlatmak isteyen firmalar, bu atmosferi yakalayabilmek için özellikle bu tercüme şeklini tercih etmektedirler. Oldukça zor koşullarda gerçekleştirilen bu tercüme şekli, günümüz teknolojisinde kesinlikle kullanılması gereken bir tercümedir. Kendilerini sürekli geliştiren ve deneyim sayısı fazla olan tercümanlar, yapılan tercümenin hatasız yapılmasını sağlıyor.

Share
This