Sözlü Tercüme Hakkında Merak Edilenler

Sözlü tercüme, tercüme işleminin sözlü olarak yapıldığı tercüme hizmetidir. Bu tercüme ile farklı iki dili konuşan insanlar arasındaki tercümenin gecikme olmadan yapılması sağlanmaktadır. Bunun için kişilerin hem kaynak dile hem de tercüme yapılacak olan dile hakim olması gerekiyor. Bu nedenle sözlü tercüme yapacak olan kişilerin bu alanda uzman olması ve sadece bu alan ile ilgili tercüme yapmaları tercih edilir. Bu nedenle de günümüzdeki tercüme büroları sözlü tercüme için özel tercümanlar ile çalışmaktadırlar. Çünkü sözlü tercüme yapacak olan kişilerin hem hafızalarının kuvvetli olması hem de söylenenleri unutmaması gerekiyor.

Sözlü Tercüme Çeşitleri

Fısıltı çeviri: Bu çeviri daha çok toplantılarda konuşan kişinin söylediklerini diğer kişinin kulağına fısıltı şekilde söylemek olarak tanımlanabilir. Bunun için herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmaz. Az kişinin katıldığı toplantılarda yabancı misafirlere refakat amacıyla kullanılmaktadır.

Ardıl çeviri: Yine az kişinin olduğu görüşmelerde tercih edilir. Konuşmanın söyledikleri not alınır ve konuşma tamamlandıktan sonrada karşı tarafa sözlü olarak aktarılır.

Simultane tercüme: Sözlü tercüme alanında belki de en zor tercümelerden bir tanesidir. Kalabalık olan görüşmelerde tercih edilir. Tercümanlar ses geçirmez kabin içerisinde oturur ve konuşmaların söylediklerini dinleyiciye kulaklık vasıtasıyla aktarır. Bu tercümenin yapılması için uygun ekipmanların olması önemlidir.

Sözlü tercüme hemen yapılan bir tercüme olduğu için tercüme sektöründeki en zor tercümelerden bir tanesidir. Sözlü tercüme yapacak olan kişilerin çok iyi dinleyici kulağına sahip olması gerekiyor. Ayrıca söylenenlerin tercümanlar tarafından unutulmaması ve eksiksiz olarak çevrilmesi gerekmektedir. Bunun için tercümanlar özel olarak eğitim alırlar. Sadece aldıkları eğitimlerde başarılı olan kişiler sözlü tercüme hizmeti sunarlar. Ayrıca sözlü tercüme yapacak olan kişilerin çeviri yapılacak olan dillere eşit derecede çok iyi hakim olması gerekmektedir.

Share
This

Post a comment