sözlü tercüme

Tercümanlık hizmetlerinin sözlü şekilde yapılmasına verilen isim sözlü tercümedir. Bu alanda verilen hizmetler anlık olarak gerçekleştirilmektedir. Farklı diller arasında ilişki kurmak için konuşmacı ile dinleyiciler arasında anlık şekilde tercüme yapan kişiler açısından bu durum son derece  yorucu olabilmektedir. Sözlü tercüme yapan kişiler, hem hedef dili hem de kaynak dili son derece iyi bir şekilde kavramış kişiler olmalıdır. Çünkü bu iki dil arasındaki ilişkinin anlık olarak kurulmasından sorumlulardır. Özellikle sözlü tercümenin en zor gruplarından biri olan simültane tercüme, hem çeviri hakkında gerekebilecek terimler hakkında bilgi edinilmesi hem de aynı anda diller arası çevirinin yapılması için üstün bir yetenek gerektirmektedir. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada büyük oranda talep gören bir çeviri hizmeti olarak yapılan sözlü çeviri, gelir bakımından da iyi bir gelir kaynağıdır.

Sözlü tercümeler iki grupta incelenmektedir. Simültane tercüme ve ardıl tercüme olarak başlıca iki gruba ayrılan bu hizmetlerde her zaman tercüman ihtiyacı bulunmaktadır. Çünkü günümüzde tüm dünya genelinde de diller arasında iletişim kurabilmek son derece önemlidir. Dolayısıyla ticaret, hukuk, sanayi gibi tüm sektörler için de büyük oranda ihtiyaç duyulmaktadır. Sözlü tercümenin ardıl ve simültane tercüme şekilleri arasındaki fark da, simültanede anlık şekilde çevirme yapılması yerine, ardıl tercümede çevirmenin kısa notlar alarak birkaç cümle sonrasında çeviriyi sunması gerçekleşmektedir. Sözlü tercüme yazılı tercüme ile kıyaslandığı zaman da, çok daha zor bir alan olmaktadır.

Sözlü tercüme fiyatlandırmaları hedef dilin kullanım yaygınlığına, işlenen konunun zorluğuna ve kelime sayısına  göre hesaplanmaktadır. Genellikle İngilizce ve Almanca gibi dünya genelinde yaygın olarak konuşulan dillerde fiyatlandırmalar için ortalama bellidir ancak daha az rastlanılan diller için fiyatlandırmalar son derece yüksek olabilmektedir. Sözlü tercüme yazılı tercüme ile kıyaslandığı zaman da, çok daha zor bir alan olmaktadır.

Share
This