ispanyolca tercüme

İspanyolca, İspanya ve ona bağlı adaların dili olarak doğmuştur. Özellikle coğrafi keşiflerden sonra çok geniş coğrafyalara yayılmış olan bu dil, günümüzde İspanya ve ona bağlı adaların dışında Kuzey-batı Afrika’da, İspanyol kolonilerinin kurulmuş oldukları Latin Amerika ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci resmi dilidir; günümüzde Amerikan halkının yüzde otuzunun ana dilidir ve bu sayı gittikçe artmaktadır.

Avrupa birliğinde dilleri bilen insan sayılarını göz önüne aldığımız zaman da, İngilizce bilen insanların hemen ardından İspanyolca bilen insanlar gelmektedir; her ne kadar Almanca en çok kullanılan ana dil olsa da. Bunun nedeni İspanyol kültürünün zenginliği ve bütün dünyaya yayılmış kültürel etkisidir.
Ülkemizde ise İspanyolca çeviri gerek turizm çevirileri ve tur rehberliği, gerek edebiyat çevirileri gerekse de ticaret açısından gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Almanya, Japonya gibi ülkelerde zorunlu seçmeli dil derslerinden biri olan İspanyolca etkisini arttırmaya devam etmektedir. Ülkemizde de özellikle üniversite öğrencileri İspanyolca’nın önemini kavramaya başlamış ve bu alanda kendilerini eğitmeye başlamışlardır. İspanyolca tercüme hizmetleri olan talebin günden güne artış göstermekte olduğunu açıkça ifade edebiliriz.

Ayrıca, ülkemizde özellikle hazır giyim sektöründe söz sahibi olan pek çok firma İspanya kökenlidir ve gerek işe alış mülakatlarında, gerekse taşeron olarak iş yapılacak firmaların seçiminde İspanyolca bilgisi olanları daha sık tercih etmektedirler. Bu nedenle İspanyolca çevirisine ve İspanyolca tercümanlık hizmetlerine yoğun bir talep vardır. Bu alana yönelen kişiler geniş bir arz piyasası bulabilirler. Ayrıca İspanyolca çeviri, ikinci bir yabancı dil olarak alındığında çapraz çeviri ile yurt dışında da kolaylıkla iş bulmaya yardımcı olur. Dünyanın alternatif dilleri arasında bu denli öneme sahip bir dil her zaman için faydalı olacaktır.

Share
This