Teknik Tercüme Nedir?

Hukuki, tıbbi, gemicilik, sanayi, havacılık vb. gibi birçok alanda yapılacak olan tercümeler için genelde Teknik tercüme hizmetlerinden yararlanılır. Bu tercüme hizmetlerinden yararlanılmasının nedeni ise genelde bu sektörde teknik terimlerin kullanılması ve bu teknik terimlerin doğru bir şekilde çevrilmesi gerekliliğidir. Teknik tercüme hizmeti sunan bürolarda her sektör için özel tercümanlara sahip olduğunda teknik tercümeler hatasız olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle eğer sektörünüz için teknik tercüme yapılması gerekiyorsa sizde teknik tercüme hizmeti sunan tercümanlık bürolarından yardım alabiliyorsunuz.

Teknik tercümede dikkat edilmesi gereken birçok farklı nokta bulunmaktadır. Normal bir tercüme yapılırken kelimelerin anlamlarını tahmin etmek kolaydır. Ancak söz konusu teknik kelimeler olduğu zaman tercüme yapmakta bir o kadar zor oluyor. Özellikle farklı anlamlara gelebilecek kelimelerin çok iyi belirlenmesi ve bu kelimeler için en uygun anlamların bulunması gerekiyor. Ayrıca tüm bu çeviriler yapılırken de anlam bütünlüğü korunmalıdır.

Teknik tercüme yapılırken dikkat edilmesi gerekenler sadece bunlarla sınırlı kalmaz. Teknik tercümede anlam bütünlüğünü korumak çok kolay değildir. Bu nedenle cümleler ilk olarak okunmalı ve ne anlatılmak istendiği öğrenilmelidir. Daha sonrasında ise cümle içerisinde yer alan kelimelere sıralamasına göre numaralar verilmeli ve bu numaraların sırası bozulmadan tercüme yapılmalı ve kelimeler tekrar numaralarına göre dizilmelidir. Son olarak ise hangi kelimelerin hangi bağlaçlar ile bağlanacağı belirlenmelidir. Tüm bunlar belirlendikten sonra tercüme yapılır. Ayrıca tercüme yapıldıktan sonrada tekrar kontrolü sağlanarak anlam bütünlüğünü koruyup korumadığına bakılır. Anlam bütünlüğünü koruyan metinler ise sizlere sunulur.

Kısacası Teknik tercüme günümüzde en önemli tercümeler arasında yer alıyor. Bu nedenle de bu alanda hizmet sunan tercümanlık bürolarının sayısı bir hayli fazladır. Eğer teknik tercüme hizmeti alacaksanız bu bürolar ile iletişime geçebilirsiniz.

Share
This

Post a comment