Tercüman Olarak İtalya'yı Keşfedin!

Dünyada üzerinde sınırlar olmasa, tek bir millet var olsa ve tüm milletler aynı dili konuşsa tercümanlık gibi bir mesleğe ihtiyaç duyulmazdı. Ancak durum tabi ki böyle değil. Onlarca devlet binlerce dil var. Bu devletlerin birçok devletle ticareti, savaşı, antlaşması var. Aynı dili konuşmayan iki insan bir şekilde anlaşabilir yalnız çok sayıda insanın birbirleriyle anlaşması için bir tercümana ihtiyaç duyulur. Çünkü söz uçar yazı kalır atasözünden de anlaşılacağı üzere ticari olsun olmasın anlaşmaların kağıt üzerinde olması hem etik hem de sağlıklı olan şeklidir.

Anlaşmalar öncesinde ön protokol aşamasında bilgi, belge ve dökümanların tercümesi yapılıp ona göre şartnameler kabul veya ret edilir. Bu çok önemli bir süreçtir. Ancak yıllardır süre gelen tercümanlık mesleği sürekli üzerine ekleyerek devam etmekte. Farklı iki dili konuşan iki insanın, iki grubun, iki federasyonun hatta iki ülkenin arasında bir köprü vazifesi oluşturur.

İtalya dünyada söz sahibi ülkelerden biridir. Gerek Avrupa ülkesi olması gerek Akdeniz’e hakim bir bölgede bulunması gerekse de yüzyıllarca dünyaya hükmeden Roma İmparatorluğu’nun varisi olma özelliğinden dolayı bunu söyleyebiliriz. Bu sebepten dolayıdır ki İtalyanca dünya üzerinde oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir. İtalya’nın dünyada söz sahibi bir ülke olması da İtalya’nın yaptığı ticaret alanında veya İtalya’dan yapılan ticaret alanında İtalyanca tercüme sektörünün ne kadar geniş bir sektör olduğunu gösterir. Özellikle Türkiye’de Bursa şehrimizde bulunan FIAT fabrikası bir İtalyan firmasıdır. Bursalı gençlerin diğer diller yerine İtalyanca öğrenme çabası bu durumla açıklanabilir. FIAT’ ın bünyesinde İtalyanca tercüme yapmak üzere çalışacak bir genç yüksek ücretler kazanabilir. İtalya ile yapılan yazışmalarda, sözleşmelerde ve antlaşmalarda aktif rol oynayabilir. Gençlerimiz şehirlerdeki ticaret potansiyelini göz önünde bulundurarak yapılan ticarette aktif rol oynayan ülkelerin dilini öğrenmek için çaba gösterirlerse iş bulma konusunda oldukça rahat edeceklerdir.

Share
This