Tercümanlar mı daha çok kazanır yoksa mütercimler mi?

Bol kazançlı bir iş, hemen her insan için en önemli meslek seçme kriterlerinden birisidir. Dünyada sayılı kimseler hariç, birçok kişi yaptığı meslekte iyi para kazanmak, rahat etmek ister. İş hayatına atılan herkes başlangıçta bu kıstas üzerinden hesaplamalar yapar, daha sonra imkânları ve idealleri doğrultusunda hareket eder. Aslında başarılı ve yaptığı işte iyi kazanç sağladığı düşünülen insanların tamamı, ilk bakışta tesadüf olarak işini seçmiş gibi görünse de, bu durum uzun hesapların, belli bir altyapının ve azmin neticesidir.

Hizmet sektörlerine bakıldığında özellikle bizim ülkemizde kazanç bakımından çok kolay geri dönüşü olmayan, olanı ise kişiyi ekonomik olarak çok fazla tatmin etmeyen bir yerdedir. Ne var ki; sektöründe önemli bir aşamaya gelebilmiş, ticari lügatle oturmuş şirketler için durum daha iç açıcıdır. Tercümanlık ve mütercimlik meslekleri kavram olarak birbiriyle anılsalar da mana olarak değerleri oldukça farklı iki meslek adıdır. Tercümanlıkta bilhassa bireysel çalışan tercümanlar bunu ek iş olarak bile yapabilirken, mütercimler bu alanın tam ortasında bulunan, daha kapsamlı çalışma ortamı bulabilen ve daha çok tercih edilen bir yerdedir. Bir mütercim tercümanlık yapabilir fakat bir tercümanın mütercimlik yapabilmesi oldukça zordur.

Tercümanlar bir tercüme bürosunda günlük bazı hizmetler karşılığında da çalışabiliyorlar. Mütercimlerin birçoğu, mezun olduklarında kendi işyerlerini açarak patron olmak isteseler de aslında güvenilir bir tercüme bürosu bünyesinde tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışma şekli eninde sonunda hepsinin ortak kararı olmaktadır. Şirket kurmanın ekonomik zorlukları düşünüldüğünde ve yeni kurulan bir tercüme bürosunun müşteri sayısını arttırma ve profesyonel bir kadro kurması hem zamana hem de paraya endeksli bir süreçtir. Bu noktada sektöründe güven sağlamış, deneyimli bir şirkette görev yapmak daha akıllıcadır.

Share
This