tercümanlık mesleği

Tercümanlar günümüzde hayatımızın her alanında başvurabileceğimiz yardımcılarımızdır. Büyümekte olan ülkemiz, dış ülkelerle bağlantılarını geliştirebilmek için sürekli işbirliği halinde çalışmak zorundadır. Farklı kültürlerin dilleri de farklı olduğu için, tercümanlar arada köprü vazifesi görerek, ticari, hukuki, ekonomi, medya, iletişim daha birçok alanda onlarla işbirliği yapmamıza yardımcı olurlar. Tercümanlık bilindiği üzere, yazılı ve sözlü herhangi bir metni, hedef dilden, kaynak dile çevirme işlemini yapan kişidir. Tercüman iyi bildiği hedef dilin yanı sıra kaynak dille ilgili gelişmeleri yakından takip ederek, yapacağı çeviriyi anlam bozukluğuna sebep olmadan gerçekleştirir.

Sözlü olarak yapılan tercümelerin çalışma alanları, çevirinin yapılacağı yerdir. Burası iş toplantılarının olduğu bir yer, bir fuar organizasyonu, yurt dışı iş gezisi gibi çevirinin gerekli olduğu her yer olabilir. Çalışma alanları zevkli olsa da, yazılı tercümeye göre zor olan sözlü tercüme dil bilgisinin yanında, çeviri konusuna da hâkim olmayı gerektirir. Çeviri yaptığı kişilere aynı anda o duyguyu yaşatabilmesi için konu içeriğini de bilmesi gerekir. Sözlü tercümenin iki farklı şekli bulunmaktadır. Bunlardan biri simültane çeviridir. Bu çeviri kapalı küçük kabinlerde, mikrofon ve kulaklıkla konuşma metni ile eş zamanlı olarak yapılan çeviridir. Oldukça zor şartlarda yapılan bu çeviri çeşidi, uzun sürecek ise, belli aralıklarla dinlenmeyi gerektirir.  Böyle durumlar da, birkaç çevirmenin görev yapması sağlıklıdır. Diğer sözlü tercüme şekli ardıl tercümedir. Konuşmacının birkaç cümlesini gerek not alarak, gerekse aklında tutup çeviri yapma şeklidir. Hızlı düşünme ve kelime dağarcığının iyi olması gereken bir tercüman özelliğidir. Yazılı tercümeler ise, işyerlerinde, kapalı mekânlarda araştırma ve düzeltme yapabilme olanağına sahip, olup daha kolay bir çalışma ortamı içerisinde yapılabilir.

Her işin olduğu gibi tercümanlığında zor tarafları vardır. Tecrübeli olanlarla çalışmak çevirimizin hatasız olmasını sağlar.

Share
This

Post a comment