tercumanlik-meslegi-zor-bir-meslek-midir

Tercümanlık mesleği hepimizin bildiği gibi Dünya genelinde ki evrensel meslek gruplarından birisidir. Bu alanda ülkemizde ve Dünya genelinde var olan mütercim tercümanlık bölümleri gibi birçok bölüm bulunmaktadır. Üniversitelerde ki bu bölümler tercümanlık mesleğine ilk adımı atmak isteyen öğrencileri mesleklerinde ki ilk adımı atmalarına aracılık etmeye devam etmektedirler. Tercüme hizmetleri Dünya ile paralele olarak ülkemizde de gelişim göstermeye devam eden sektörlerden birisi olarak gözler önüne gelmektedir. Bu alanda birçok firma faaliyet göstermekte ve İngilizce, Almanca, Fransızca gibi birçok dilde profesyonel çeviri hizmetleri sunmaya devam etmektedirler.

Ülkemizde tercümanlık mesleğini icra etme konusunda gözler önüne gelen birçok konuya bu yazımızda değinmek istiyoruz. Her meslekte olduğu gibi tercümanlık mesleğinde de yaşanmakya devam edilen birçok zorluk bulunmaktadır. Günümüzde tercümanlar evden yada iş yerinden çalışarak farklı disiplinleri benimsemekte ve çalışma ortamıi uyku düzeni, zihinsel yorgunluk gibi birçok faktör tercümanlık mesleğinin zorlukları arasında yer almaya devam etmektedir. Günümüzde baktığımızda tercümanlık mesleğini yürütülen kişilerin yalnızca %20’lik kesiminin bir tercüme bürosu bünyesinde tam zamanlı olarak çalışmakta olduğunu görmekteyiz. Kalan %80’lik dilimde kalan tercümanlar ise, diğer bürolardan freelance olarak aldıkları işleri işlerinden yürütmeye devam etmektedirler.

Çeşitli bürolardan farklı farklı gelen işleri, belirli periyotlar ile teslim etmek tercümanlık mesleğini icra edenler açısında çeşitli sorunlar doğurabilmektedir. Uyku düzeninde yaşanan bozukluklar, dikkat kayıpları, kilo alma, çalışma ortamından ayrılmama dolayısı ile yaşanan asosyal durumlar gibi birçok faktör, tercüme mesleğini icra eden tercümanların yaşadıkları çeşitli zorluklardan yalnızca bir kaçıdır. Bu durum yalnızca ülkemizde bu şekilde olmayıp, Dünya genelinde temel olarak tercümanların çalışma şekillerinin bu şekilde olduğunu gözlemlemekteyiz.
Tercüme hizmetleri alanında tercümanların yaşadıkları sorunlar yalnızca bunlardan ibaret olmayıp, gelecek günlerde sizlere aktaracak olduğumuz yazılarımızda tercümanlık mesleğini icra eden meslektaşlarımızın yaşamakta oldukları sorunları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Share
This