Tercüme Bürosu Açmak İçin Neler Gereklidir?

Gerek ülkelerin ekonomik iş birliği ile gerekse de ülkeler arası sınırın artık sadece bir ifade olarak kalmasından mütevellit kişiler arası dialog, dil yetersizliğine bağlı aksama göstermemesi gereği düşüncesi ışığında çeviri büroları ve tercümanlar vardır. Ülkemizin küçük bir ilin de ya da ilçesin de tercüme bürosu açmak için gerekenleri sıralamak gerekirse, şunları dile getirmeliyiz.

Tercüme bürosu ülkemizin tüm il ve ilçelerinde, turizm cenneti olması hasebiyle artış gösteren turist sayısı ve bunun sonucu ile beraber ülkenin coğrafik yapısı gereği köprü vazifesi görmesiyle de gelişen iç ve dış ticaretin her gün artığı statüye dayandırırsak, tercüme büroları ülkemiz için ne derece önemli olduğunu görmekteyiz. Bunun yanı sırasında farklı kültürlerin ve o farklı kültürlerin dillerinin de toplumumuzda dayanak bulduğunu biliriz. Birbirinden bağımsız ülkelerin gerek insani gerek sosyal ve gereksel maddesel olarak yakınlaşmanın bir ürünü olarak tercümanlar ve bu hedeflerin vuku bulduğu tercüme büroları doğmuştur.Farklı dillere sahip olan ülkelerin verimli bir şekilde çalışabilmesi, kesintisiz ve doğru bir şekilde iletişim kurabilmesi adına tercümanlık hizmeti oldukça önemli olmaktadır, bilhassa son yıllarda dünya ticaretinde ve Avrupa sıralamasında üst sıralara çıktığımız şu günlerde, bu hizmet veli nimettir. Bu hizmeti İngilizce, Almanca, Fransızca başta olmak üzere tüm diller için alınabilecek ciddi bürolar aktif hale gelmiştir.

Dünya’nın her tarafında yayılan tercüme büroları ülkemizde de yaygınlaşmışdır. Yurt dışı ile kontak kuran ender mekanlardan olan tercüme bürolarını açabilmek adına birkaç basit prosedürü gerçekleştirmek yeterli olmaktadır.

Ticaret Kanununa göre oluşturulan kuralların gerçekleştirilmesi ve bir şirket açılması gerekmektedir. Akabinde,hizmet verebilmek adına bir ofis tutulabilir veya evler home ofis olarak kullanılabilir.Tercüme bürosu açmak ise aşama vergi mükellefi muhakkak olmaktan geçer. Vergi mükellefi olabilmek adına gerekli belgeler ile vergi dairesine başvurmanız ve vergi levhası almanız yeterlidir. Tercümanlık işlevini sağlayabileceğiniz bir büro açabilmek için herhangi bir yerden yazılı izin almanıza luzum yoktur. Son aşama olarak serbest meslek kazanç defteri almak ve bu defteri notere onaylatmak gerekmektedir.

 

Share
This

Post a comment