Tercüme Bürosu Açmak

Tercüme büroları, tercüme işini profesyonel olarak yapan kurumlardır. Bu kurumlar, çeviri hizmeti vermesi için birçok kişi tarafından tercih edilmesi nedeniyle bir sektör haline gelmişlerdir. Dolayısıyla çeviri konusuyla ilgilenen birçok kişi de tercüme bürosu açmak istemektedirler. Peki, büro açmak için ne yapmak gereklidir ve büro açmak isteyenler bu işe nereden başlamalıdır?

Bir tercüme bürosu açmak için sadece çeviri yapmak yeterli değildir, bu bilinmesi gereken kurallardan biridir. Bu büroyu açabilmek için limitet şirket kurmak da gereklidir, bu da ticaret sicil gazetesinde belirtilmiş bir durumdur. Ama büro açmak için herhangi bir yerden herhangi bir izin almaya gerek yoktur. Büro açmak için gerekli olan prosedürler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:
Öncelikle yapılması gereken şey, uygun bir yer bularak burayı büro haline getirmektir. Yani bir apartman dairesi de olabilir ama burayı bir ofis ortamına dönüştürmek hem çalışanlar açısından hem de hizmet vereceğiniz kurum ya da kişiler açısından iyi olacaktır. Tercüme bürosu denebilmesi için de zaten bir ofis ortamı olması gereklidir.
Yapılması gereken bir sonraki işlem de bir tercüme büroları topluluğuna üye olmaktır. Bu tür bir derneğe üye olduğunuzda hem meslektaşlarınızla bir araya gelip onları tanıma fırsatı bulursunuz hem de onlarla fikir alışverişinde bulunma şansınız olur.

Büro açmak için uygulanması gereken bir sonraki adım da vergi dairesine bir dilekçe ile müracaat etmektir. Her şirkette olduğu gibi çeviri bürolarında da bir vergi levhası bulundurmak gereklidir.
Büro açarken yapılması gereken son işlem ise serbest meslek kazanç defteri almak ve bu defteri notere tasdik ettirmektir.

Yukarıda söz edilen prosedürler yasalarda da geçmektedir. Eğer bir şirket kuruyorsanız bu şirketi kurallarına ve yasaların izin verdiği şekilde kurmalısınız. Dolayısıyla bir çeviri bürosu kurarken de bu kurallara uymanız gerekmektedir.

Sözün kısası, tercüme bürosu kurmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Eğer çeviri işi ile ilgileniyorsanız bir şahıs adına çalışmaktansa bir büro kurmak daha mantıklı ve verimli olacaktır. Çünkü tercüme işinde bürolar daha çok tercih edilmektedir.

Share
This