Tercüme fiyatları Hakkında Merak Edilenler

Tercüme fiyatları belirlenmesi ülkemizde Dünya genelinde en fazla merak edilen konulardan birisidir. Bu alanda sunulan tercüme fiyat tekliflerin de müşterilerine en fazla merak ettikleri tercüme fiyatlarının nasıl belirlendiği konusudur. Ülkemizde ve dünya genelinde tercüme fiyatların belirlenmesi konusunda uygulanan bir takım standartlar mevcuttur. Bu noktada ülkemizde boşluksuz 1000 karakter üzerinden tercüme fiyatları belirlenmekte olup,  Dünya genelinde ise 180 kelime üzerinden tercüme fiyatları belirlenmektedir. Tercüme hizmetlerinin genel yapısına göz attığımızda, tercüme fiyatlarının belirli bir standarda oturtulması önemli olup;  bu alanda çeviri bürolarına gelen metinlerin çok spesifik metinler olduğunda tercüme fiyatları ile ilgili standart bir fiyat tarifesi oluşturulması mümkün değildir.

Tercüme bürolarından internet sitelerinde vermiş oldukları fiyatlar genellikle standart fiyatlar olmayıp, sektör ortalamasını oluşturan fiyatlardır. Bu alanda bu fiyatları incelemeniz alacak olduğunuz tercüme fiyat teklifleri konusunda bir fikir sahibi olmanız için aracılık edecektir.

Örnek verecek olursa, internet sitesinde 9 TL olarak ifade edilen bir tercüme hizmetinin genel metinler için geçerli olduğunu açıkça görebilirsiniz. Bu alanda gelecek olan medikal, tıbbi gibi çeviri türlerinde verilecek fiyatın ise 14 TL ile 16 TL aradığında olacağını açıkça ifade edebiliriz. Kısaca özetlememiz gerekirse; ülkemizde ve dünya genelinde tercüme hizmetlerini etkileyen faktörler aşağıdaki gibi  sıralayabiliriz.

Tercüme fiyatlarını etkileyen faktörler

Genel olarak baktığımızda tercüme fiyatları dilin yapısı ve tercüme edilecek dil gibi unsurlar net bir şekilde etkilemektedir. Bu alanda tercüme fiyatların en fazla etkileyen unsurlardan bir tanesi ise tercüme türüdür. Tercüme büroları genel çeviri içerikleri için uygun fiyatlar verebilirken teknik tercüme, hukuki tercüme, bir tercüme gibi alanlarda daha yüksek fiyatlar verebilmektedirler. Bu yüzden tercüme türleri, tercüme fiyatlarını net bir şekilde etkileyen yegane unsurlerden bir tanesidir.

Genel olarak baktığımızda ülkemizde en fazla İngilizce tercüme hizmeti beraber gösterilmesine rağmen, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Çince, Japonca gibi delilere ise orta seviyede talep doğmaktadır. Bu alanda Türkçe dilinden İngilizce dili dışındaki dillere yapılan çeviriler de tercüme fiyatları net bir şekilde etkilemektedir. Bu alanda Türkçe’den İngilizce’ye 14 TL ile yaptırdığınız bir çeviriyi, Türkçe’den Çince’ye olacak şekilde 60 TL’ye yaptırmanız mümkündür.

Ülkemizde tercüme fiyatların belirlenmesi ve tercüme fiyatları etkileyen unsurları bu yazımızda sizler için bir araya getirdik. Gelecek günlerdeki yazılarımızda tercüme fiyatları ile ilgili güncel bilgileri sizlere sunmaya devam edeceğiz. Tercüme fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen okurlarımız https://www.doratercume.com/tercume-fiyatlari/ sayfamıza göz atarak, sunmakta olduğumuz ortalama çeviri fiyatlarına gözatabilirler.

Share
This