tercüme

Birçok insanın bildiği ikinci bir dili var. Ama bugün dünyada konuşulan dil sayısı 6 bin civarında ve bunların dışında da binlerce unutulmuş dil bulunmaktadır. Bu dillerde yazılan eserlerin oluşturulduğu dili konuşmadığı halde bu esere ihtiyacı olan birçok meslek ve akademik bölüm vardır. Bunların kendi, meslekleri ve akademik bölümlerinin ilerlemesi için oluşturulmuş bu yazı veya eserlerin kendi dillerine tercüme edilmesi gerekmektedir. Bunların dışında dış ticaretle uğraşan şirketler veya başka devletlerle iletişime geçen devletler için konuşulan konuların daha doğru ve kaliteli bir şekilde aktarılma bu tercüme işinin doğru yapılmasına bağlıdır. Tercüme için sadece meslek, akademik ve dış ilişkiler olmasına gerek yoktur. Hayatımızın içinde kullandığımız televizyonda gösterilecek bir filmin diyaloglarının tam ve doğru şekilde tercümesi içinde gereklidir.

 

Filmde anlatılan konuyu sadece izleyerek de anlayabiliriz ama filmden gerçekten tat almak için karakterlerin konuştuklarını anlamamız ve bunları konu içinde görmemiz gerekmektedir. Aynı şekilde değişik birçok dilde yazılan kitap veya dergilerin ülkemiz içinde otobüste, cafede veya bir bankta rahat bir şekilde okuyabilmemiz için kendi anadilimizde mi yazılmak zorunda? Dünyanın herhangi bir yerinde hiç görmediğimiz ama bizle aynı düşünce tarzına sahip bir kişinin yazdığı bir kitabı sadece o dili bilmiyorsunuz diye okumamak kadar kötü bir şey olabilir mi? Bilgiye aç insanlar topluluğunda bulunmuş bilgiye bir daha yıllarımızı vererek ulaşmanın anlamı ne? Bunlara ulaşmak için tek gereken bir tercüme işini yapacak iki dile ve kitabın içeriğindeki bilgilere hakim bir insan veya şirket. Sonra okumak istediğin hikaye ve kitabı okumak ve dünyada yalnız olmadığını bilmek kadar güzel bir his var mı? Araştırmanda yardımcı olacak ve daha ileri götürecek bilgileri öğrenmek sana ve senden sonraki birçok kişiye yardımcı olmaz mı?

Bu ya da şu şekilde hayatımızın birçok yerinde tercüme edilme bir şeyler öğreniyoruz, okuyoruz ya da duyuyoruz. Bunların içinde hoşumuza gidende olabilir veya hiç bizi ilgilendirmeyen bir şeyde olabilir. Ama bunların hepsi gelişmekte olan global dünyada hep daha ileri gitmemizi ve birbirimizden kopmamamızı sağlamaktadır.

Share
This

Post a comment