tercüme sektörü teknoloji

Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi, yeni nesil iletişim araçlarının kullanıma girmesi ve buna benzer hayatı kolaylaştıran birçok teknolojik gelişme artık hayatın hemen her alanını kolaylaştırmaya başladı. Günlük hayatta yerine getirmemiz gereken işlemler bir yana dursun artık işe sektörlerinde de teknolojinin bir hayli kolaylık sağladığı gerçek. Fakat bazı sektörler ilk etapta kulağa ilginç gelse de teknolojinin gelişmesiyle ters bir orantı da küçülmeye başlıyor. İnsan gücünün gerektiği sektörlerde bu küçülme daha büyük oranda yaşanıyor. İşte bu sektörlerden bir tanesi de tercüme sektörü. Tamamen insan gücüne dayalı olmasa da işin büyük yükünü tercümanların sırtlandığı sektörde teknolojik gelişmelerin sektörü yavaşlatması hatta geriye götürmesi bekleniyordu.

Teknolojinin son doruğunda olduğumuz 2016 yılı verilerine bakıldığı zaman ise gerçeğin beklentilerin tam tersi boyutta gerçekleştiği ortaya çıktı. Gerilemesi, iş gücüne ihtiyacın azalması düşünülen tercüme sektörü tam tersi dünya genelinde büyüme gösterdi. 2016 yılı sektör verilerine göre teknolojiden en az olumsuz etkilenen sektörlerden birisi de tercüme sektörü olarak açıklandı. Bu durumun gerekçesi aslında çeviri programlarında yatıyor. Google, Yandex gibi dev arama motorlarının sunduğu çeviri hizmetleri her ne kadar anında çeviri imkanı sunabiliyor olsa da aslında bu çevirinin mekanik bir çeviri olduğu da biliniyor. Özellikle resmi ya da önem taşıyan sağlık, hukuk çevirileri gibi çevirilerde mekanik dil kullanan arama motorlarının tercih edilmemesi da bu durumda oldukça normal karşılanıyor.

Hatta bu tip çevirilerin sıradan tercümanlar için bile oldukça profesyonel çeviriler olarak nitelendiriliyor. Haliyle tercümesi yapılacak olan belgede hem hedef dile hem de kaynak dile sahip tercümanların çalışması gelişen teknolojiye rağmen zorunlu gözüküyor. Tüm bu gerekçeleri göz önüne alırsak tercüme sektörü için gerçekten teknolojinin olumsuz bir etkisi olmadığını görebiliyoruz. Zaten dünya çapında yapılan araştırmalarda da tercüme sektörünün bu yönde bir zarar almadığı belirtiliyor. Aksine iletişim için kullanılan araçların geliştirilmesinin özellikle sözlü tercümeye etkisi oldukça olumlu. Daha ne kadar süre boyunca bu alanda teknoloji olumsuz etki yaratmaz işte o nokta hakkında kesin bir şey söylemek zor.

Share
This