tercüme sektörü bütçe

Teknolojinin gelişmesi bazı sektörlerin ihtiyacın azalmasından dolayı gerilemesine, bazı sektörlerin ise çok daha hızlı büyümesine neden olmaya başladı. Teknolojinin ilk bakışta olumsuz etki ettiği düşünülse de aslında büyük bir gelişme yaşanmasına olanak sağladığı sektörlerden birisi de Tercüme sektörü. Eski sistemlere göre çok daha kısa süreler içerisinde, çok daha az masraflı tercümelerin yapılmasına karşın istenen tercüme hizmeti de, yani sektöre gösterilen talebinde giderek arttığı biliniyor. Zira bu durum üzerine son dönemde sektöre damga vurmuş olan, sektörde otorite birkaç firmanın yaptığı son pazar araştırmaları da durumu net bir şekilde özetliyor.

Son araştırma sonuçlarına göre tercüme sektörünün ülkemizde sahip olduğu bütçe iki yıldır sürekli artış gösteriyor. İki yıl öncesine göre araştırma verilerine bakıldığında ülkemizde tercüme sektörünün 150 milyon dolar gibi bir pazarı olduğu söyleniyordu. Fakat son yapılan araştırmalarda artık ülkemizin tercüme sektöründeki pazar payının büyük oranda artış gösterdiği ve 2016 yılı için 200 milyon dolar bandına yükseldiği ortaya çıktı.Hem tercüme yaptırılması hem de tercüme yapılması noktasında sektörde büyük bir patlama olduğunu söylemek gerek. Zira son yaşanan siyasi gelişmelerin, bununla beraber ülkemizin artık Avrupa ülkeleri içinde ticaret alanında değerli görülmesi gibi nedenlerden dolayı pazarın büyüdüğü tahmin ediliyor. Tabi Pazar büyürken pazarda varlık gösteren kuruluşların sayısının da artmaya başladığını belirtelim.

Yapılan bu araştırmalara göre Türkiye’nin tercüme sektörü pazar payının artış göstermesine karşın ülkemizde varlığını sürdüren profesyonel tercüme bürolarının da sayıları artış gösterdi. 5 – 6 bin aralığında varlığını sürdüren tercüme bürolarının sayısının 2016 yılı içerisinde 6.500 rakamına ulaştığı, haliyle bütçe artışı da yaşandığı belirtiliyor. Sadece tüm bu araştırma sonuçlarının değerlendirilmesi halinde bile ülkemizde tercüme sektörüne duyulan ilginin 2007 yılından 2016 yılına kadar artış gösterdiği ve hala bu artışın devam ettiğini söylenebilir. Yaşanan büyümenin ne kadar süreceği ya da sürüp sürmeyeceği konusunda ise kesin bir yargıda bulunmak şuan için mümkün değil ama uzun vadede de bu yükselişin devam edeceği düşünülüyor.

Share
This