Tercüme ve çeviri kelimesi arasındaki farklar

Hepimizin bildiği gibi ülkemizde tercüme hizmetleri bir çok alanda tercih sebebi olmaya devam etmekte. Günümüzde firma ve bireylerin uluslararası alanda daha iyi bir şekilde iletişim kurmaları için gerekli olan bu hizmet, ülkemizde tercüme ve çeviri olarak isimlendirilmeye devam edilmektedir. Tercüme hizmetleri alanında sunulan çözümlerde ülkemizde gerek firmalar gerekse de bireyler çeviri ve tercüme kelimelerini bir arada kullanmaya devam etmektedirler. Bu alanda çeviri ve tercüme kelimelerinin kullanım olarak farklılıklarını bu yazımızda sizler için bir araya getirmeye çalışacağız.

Ülkemizde geçmiş dönemlerde ki kullanımları göz önüne aldığımızda tercüme kelimesinin kullanımının halk arasında çok daha fazla olduğunu ifade edebiliriz. Geçmiş dönemlerde neredeyse tek şekilde kullanılan bir hizmet türü olan tercüme ibaresi, günümüzde yerini çeviri kelimesine bırakmaya başlamış durumdadır. Özellikle son dönemde sürekli gelişen ve ilerleyen teknolojinin de
etkisi ile dil hizmetleri alanında en fazla kullanılan kelimelerden birisinin çeviri kelimesi olduğunu açıkça ifade edebiliriz.

Halk arasında yaygın kullanım olarak, tercüme kelimesinin yerini çeviri kelimesine bırakmasının ana sebeplerinden birisi olarak son dönemde gelişen online sözlük ve online çeviri çözümlerinin göstermiş oldukları gelişimi gösterebiliriz. Bu alanda yabancı dilde hızlı ve ücretsiz çözümler sunan online çeviri hizmetleri, bu alanda günden güne bilinirliğini arttırarak, çeviri kelimesinin yaygın kullanılmasına aracılık etmektedir.

Öte yandan kurumsal anlamda dil hizmeti almak isteyen yüksek yoğunluklu bir kesimde tercüme bürosu, tercüme firması gibi kullanımları tercih etmektedirler. Sonuç olarak baktığımızda çeviri kelimesi ülkemizde genel olarak online sözlük ve hızlı kelime çeviri gibi hizmetleri tercih edenler için kullanılırken, bu alanda tercüme kelimesi ise tercüman yada tercüme bürosundan yardım almak isteyen kişiler tarafından tercih edinmektedir. Gelecek günlerde ki yazılarımızda sektörümüz ile ilgili güncel bilgileri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Share
This