Tercüme Yapılan Belge Türü

Tercüme artık kullanım oranı nedeniyle bir sektör haline gelmiştir. Özellikle son dönemlerde bu alana yeni yatırımların yapılması ve artık tercümenin bir iş alanı haline gelmesi tercümenin sektörleşmesinde ki en büyük neden. Bununla birlikte olarak tercüme sürekli olarak da gelişmeye devam ediyor. Yani artık bir sektör haline gelmesi bile bu alanda tercümenin önüne geçen bir engel ya da ulaşılmış bir hedef değil. Tüm bu ilerlemeye rağmen kısacası sürekli tercüme sektöründe bir ilerleyiş yaşanıyor diyebiliriz. Tercüme sektöründe bu denli bir ilerleyiş yaşanırken ilerleyişe doğrudan etki eden faktörlerde her geçen gün biraz daha fazla merak ediliyor.

Bu faktörler arasında tercüman, çalışılan alan, iş kalite ve buna benzer birçok faktör saymamız mümkün. Tercüme sektörüne etki eden daha birçok faktör sayabiliriz. Ama bu faktörlerin içerisinde öyle bir tanesi var ki sektörün gelişimi için olmazsa olmaz. Söz konusu bu faktör tercüme işlerinin türlerine göre ayrılması. Yani kısacası tercüme sektöründe her alan için farklı bir çalışma dalı bulunuyor böylece. Bir belgeyi alanına göre çeviri yapma imkânı elde ediyorsunuz. Bu faktör tercüme sektörünün büyümesinde ki en büyük etkenler arasında yer alıyor. Peki, farklı belgelerin kendi alanında çevrilmesi neden bu kadar önemlidir. Bu durumu daha iyi anlamak için bir örnekle açıklayalım.

Diyelim ki medikal alanda bir çeviriye ihtiyacınız var düze mantık düşündüğümüz zaman hedef dili bilen her hangi bir tercümana çeviri yaptırmanız mümkün. Fakat bahsettiğimiz gibi alt alanlara ayrılmadan direk olarak kelime üzerine çeviri yapılması bu alanda ki teknik terimlere özen gösterilmemesi ne yazık ki belgenin yanlış çevrilmesine neden olacak. Bu durumda çok ciddi sorunlara neden olabilir. Üstelik bu gibi aksilikler sektörde ki kaliteyi düşürecek ve ilerlemeyi yavaşlatacak. İşte sadece bu nedenlerden dolayı bile tercüme sektöründe çeviri yapılacak belgenin niteliğine göre alt alan kullanmak oldukça önemlidir.

Share
This