çeviri yapmak

Çeviri yapmak, küreselleşen gezegenimizde değeri artmakta olan bir iş kolu. Bunun nedeni gerek şirketlerin çok uluslu yapılara bürünmesi, gerekse iletişimin gittikçe hızlanması. Öğrenciler, Part-Time iş arayanlar ve ek gelir sağlamak isteyen kişiler de bu alana yönelmiş vaziyette. Haliyle, rekabetçi bir Pazar haline gelen bu piyasada iş bulmak zaman zaman zor olabiliyor.

Nasıl Yapmalı?

Çeviri yaparken dikkat edilecek ilk nokta, cümle yapılarını doğru çevirebilmektir. Kalıplaşmış cümleler dışındaki çeviriler yapılırken kelime kelime çeviri yerine “sense to sense translation” adı verilen, cümlenin anlamını ve verdiği hissi gözeterek çevirmek gerekir. Onehourtranslation gibi online çeviri sitelerinde de bu tarzda çevirilere yönelik talepler oldukça fazladır. Bunun nedeni, hem mesajlarının doğru şekilde ulaştığından emin olmak istemeleri, hem de, anlamı -mümkün olduğunca- bozulmadan aktarılmış metinlerle iş yapmanın daha kolay olmasıdır. Örneğin, Star-Wars da Master Yoda’yı dikkat çekici kılan en önemli şey küçük ve yeşil olması değil, devrik cümleleridir. Bu yapıyı bozmak eserin dokusuna zarar verir.

Cümle yapısını doğru çevirmek demişken, önemli olan bir diğer nokta da öğe diziliminin ne olduğunu bilmektir. Sıfatların ve nesnelerin cümle içindeki sıralamalarının nasıl olduğu, anlam açısından vurgunun nasıl belli edildiği gibi konular önemlidir, özellikle de teknik konularda çeviri yaparken. Bu konularda yapılacak hatalar istenmeyen sonuçlar doğmasına da neden olabileceğinden dolayı, teknik çeviride fazladan özen göstermek gerekmektedir.

Üçüncü kuralımız da, çevirdiğimiz kelimeleri en genel çevrilen anlamlarıyla karşılamaktır. Örneğin, akademik bir araştırmadan bahsederken kullanılan “study” sözcüğünün iki karşılığı vardır: çalışma ve tetkik –ki bu iki sözcük arasında bile nüans farkı vardır. Eğer siz oraya öğrenim yazarsanız en iyi ihtimalle okuyan kişi için anlaşılmaz bir metin ortaya çıkartmış olursunuz.

Bu Kadar Mı?

Elbette ki iyi bir çeviri yapmak sadece bu kadar ile olacak bir iş değil, ancak ilk aşamada bir adım öne çıkmanız ve yaptığınız işin kalitesini arttırmanız açısından bu bilgiler faydalı olacaktır.

Share
This

Post a comment